Sevgili Aday Öğrenciler,

Yoğun emeklerle hazırlandığınız üniversite sınavından sonra geleceğiniz için önemli kararları, kariyerinizi ve gideceğiniz yolları belirleyen heyecanlı bir dönem içerisindesiniz. Bu dönemi doğru değerlendirerek, önünüzdeki çok sayıda üniversite ve bölüm seçeneği arasından size en uygun olanı tercih etmek büyük önem taşımaktadır.

Üniversitenizi seçerken bir çok unsuru bir arada değerlendirmelisiniz. Üniversite yaşamı sizlere sadece eğitimi değil, aynı zamanda üniversiteli olma ayrıcalığını, paylaşımı, üretkenliği, yaratıcılığı, kültürel faaliyet ve etkinlikleri bir arada sunan önemli bir süreçtir.

Kocaeli Üniversitesi bu doğrultuda ulusal ve uluslararası alanda öncü, engelsiz bir yaşamı, üretkenliği, diğer üniversiteler ve kurumlarla aktif iletişim ve işbirliği içerisinde saygın bir eğitim vermeyi, hedef ve ilke edinmiştir. 1992 yılında kurulan ve Türkiye’nin genç üniversiteleri arasında olmasına rağmen, bugün 60 bini aşan öğrenci sayısı, 19 fakültesi, 1 yüksekokulu, 16 meslek yüksekokulu, 4 enstitü ve 1 devlet konservatuvarı ile dev bir aile oluşunun arkasındaki güç, bu ilke ve hedeflerdir. Bu ilke ve hedefleri, 6500 dönümlük alana kurulmuş, doğayla iç içe olan Umuttepe yerleşkemiz başta olmak üzere, her yerleşkemizde öğrencilerimize yaşayan ve nefes alan bir eğitim ortamı sunarak gerçekleştirmektedir.

Kocaeli Üniversitesi bu süreç içerisinde, Avrupa Kredi Transfer Sistemi’ne dahil olarak, diploma geçerliliği Avrupa’da tanınan bir üniversite olmayı başarmış, Erasmus programı dahilinde çok sayıda öğrencisinin yurtdışında eğitim almasına imkan tanımış, uluslararasılaşma yolunda önemli adımlar atmış bir üniversitedir. Eğitimde öğrenciyi merkeze alan, öğrenci ihtiyaç ve taleplerini göz önünde bulundurmayı prensip haline getiren üniversitemiz iyi eğitim almış, toplumsal değerlerine bağlı, mutlu ve huzurlu bireyler yetiştirmeyi görev edinmiştir.

Öğrencilerimizin dünya standartlarında almış olduğu eğitimlerinin yanı sıra sunduğumuz imkanlar ile sportif ve kültürel faaliyetlerinde de üniversiteli olma ayrıcalığını hissetmelerine önem veriyoruz. , Kapalı yüzme havuzumuz, kapalı spor salonumuz, fitness salonları, çim futbol sahamız, tenis kortlarımız ve basketbol sahalarımız ile öğrencilerimizin sosyal faaliyetleri için yüksek standartlarda imkanlar sunarken, çok sayıda öğrenci kulübü aracılığıyla kültürel etkinliklere de olanak yaratıyoruz. Başarılı öğrencilerimize sağlamış olduğumuz burs imkanları, yemek bursları ve yarı zamanlı çalışma bursları ile öğrencilerimizi bu büyük ailenin bir parçası yapmaktan mutluluk duyuyoruz.

Değerli Öğrenciler,

Üniversitemiz yerleşkeleri ve sunduğu imkanların yanı sıra, bulunduğu konum ile de ülkemizin en önemli üniversitelerinden biridir. Türkiye sanayisinin kalbi konumunda olan bölgemizde, öncü kuruluşlarla yapmış olduğumuz işbirlikleri, iş garantili staj imkanları, yerel yönetimleriz ile ortaklaşa yaptığımız projeler ile henüz eğitim aşamasında öğrencilerimizi profesyonel yaşamla buluşturuyor, alanını ve mesleğini daha iyi tanımasına aracılık ediyoruz. Teknoparkımızda çok sayıda firmamız ile Ar-Ge projelerine imza atarken, TÜBİTAK projeleri ile ulusal ve uluslararası bilimsel gelişmelere aracılık ediyoruz.

21. yüzyıl yaratıcılığın, üretimin, Ar-Ge ve bilginin çağıdır. Çağın gereklerine uygun olacak şekilde, gelişen ülkemizin gelecek hedeflerine ayak uydurabilecek, yenilikleri takip eden, stratejik kararlar alabilen, lider öğrenciler yetiştiriyor, "Türkiyemiz için araştırıyor, geliştiriyor ve üretiyoruz".

Siz sevgili üniversite adaylarımızı da bu büyük ailenin bir parçası olarak görmekten büyük mutluluk duyacağımızı belirtir, üniversite tercihlerinin her adayımıza bundan sonraki hayatında mutluluk getirmesini temenni ederim.

Prof. Dr. Sadettin HÜLAGÜ

Kocaeli Üniversitesi Rektörü