25. Yılında KOÜ


Yeşil ve mavinin birleştiği İzmit Körfezi’nde, üretimin kalbi Kocaeli’de 1992 yılında kurulan ve bu yıl 25. yılını kutlayan Kocaeli Üniversitesi, hem ulusal hem de uluslararası alanda adını her geçen gün daha fazla duyuruyor.

1992 yılında 1 Fakülte ve 1 Meslek Yüksekokulu ile kurulan ve hızla gelişim gösteren Kocaeli Üniversitesi, 1999 depreminde maddi varlığının %75’ini yitirmesine karşı, bugün Türkiye'nin önde gelen üniversiteleri arasında yer alıyor. Kocaeli Üniversitesi, Türk üniversite tarihinin örnek projelerinden olan ana yerleşkesi Umuttepe başta olmak üzere 80 binin üzerinde öğrenciye hizmet veriyor.

Kentimiz ve ülkemizin gelişimine katkı sunacak ve bilim dünyasına örnek olacak projelere imza atan Kocaeli Üniversitesi; Sağlık, Fen, Mühendislik ve Sosyal bilimler alanlarında laboratuvar ve uygulama birimleri eşliğinde öğrencilerimize üniversiteli olma ayrıcalığını hissettiriyor.

Kocaeli Üniversitesi 25 yıllık yolculuğunda, yüksekokullarını ve meslek yüksekokullarını fakülteye dönüştürüyor, yeni eğitim kampüsleri oluşturuyor ve öğrenci odaklı projeleriyle eğitim kalitesini her geçen gün güçlendiriyor.

Kocaeli Üniversitesi Vakfı çatısı altında kurulan, üniversitemizin lisanslı ürünlerin yer aldığı KOÜ STORE, öğrencilerimizin ücretsiz olarak giysi ihtiyaçlarını karşılayabildikleri KOÜ Gardırop ve öğrencilerin kitap-malzeme alım ve satımını yapabilecekleri Üniversiteli Pazarı projeleriyle, öğrencilere burs ve destek sağlanıyor.

Kadim geleneklerimizi genç kuşaklara aktarmayı da kendine görev edinen Kocaeli Üniversitesi; Ebru, Tezhip, Minyatür, Hat, Osmanlıca, Arapça, Farsça, Ney, Bağlama kurslarını öğrencilerimize ücretsiz olarak sunuyor.

Uluslararası kalite standartları, akreditasyon ve işbirliklerini sürekli geliştiren Kocaeli Üniversitesi, güçlü Erasmus ve Farabi programları yanı sıra Çift Anadal Programı (ÇAP) ile birlikte öğrencilerinin eğitimine ve gelişimini destekliyor.

Kurulduğu günden bu yana bilgi çağına hâkim, bilinir, görünür bir üniversite olmayı vizyon olarak benimsiyor, Ülkemiz için Eğitiyor, Araştırıyor ve Üretiyoruz.

Kocaeli Üniversitesi ailesinin bir parçası olmak için, siz değerli öğrencilerimizi de aramızda görmek istiyoruz.