Haberler

15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Milli İrade Paneli Düzenlendi


15 Temmuz hain kalkışmasının beşinci seneyi devriyesinde ilimizdeki “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlik Programı” kapsamında üniversitemizde “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Milli İrade Paneli” düzenlendi.

Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün açılış konuşmasıyla katıldığı ve Moderatörlüğünü Kocaeli Üniversitesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Mustafa Eren’in yaptığı panelde; Sakarya Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bünyamin Bezci “15 Temmuz Darbe Girişiminin Politik Ekonomisi”, Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Poyraz Gürson “15 Temmuz Darbe Girişimi Sonrası Asker-Sivil İlişkileri” ve Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Şirin ise “Askeri Darbeler ve Vesayet Rejimi” konularında konuşmacı olarak yer aldı.

Panel açılış konuşmasında, 15 Temmuz hain kalkışmasında kahramanca direnerek şehit olan vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, gazilerimize de şifa dileyerek sözlerine başlayan Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü, “Her millet gibi bizim tarihimiz içerisinde de, milletimizin ferasetinden nasibini almamış hainler zaman zaman ortaya çıkmıştır. Ancak böylesine bir hainliğin örneği sanıyorum dünyada dahi görülmemiştir. Kendi inancını, milli aidiyetini ve vatanını dış güçlere satan hainler ve Yüce Allah’ın bizlere bahşettiği aklı bir başkasına kiraya verenler, Aziz Milletimizin geleceğine pranga vurmak istemiş, onu sömürgeleştirmeye çalışmış hatta belki bir iç savaş çıkartarak yok etmeyi istemiştir. Ancak iki şeyi hesap edememişlerdir: Birincisi Mukaddes kitabımız Kuran’da Enfal Suresinde buyurduğu üzere “hesap yapanların en hayırlısı Allah’tır”. İkincisi ise inancının ve tarihinden aldığı güçle milletimizin özgürlüğüne ve bağımsızlığına olan sevdasıdır. Bu iki unsur bugün sahip olduğumuz değerleri elimizden almak isteyenlerin karşısında çelik bir duvar gibi durarak mani olmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde, tarihinden ve köklerinden aldığı güçle Aziz Milletimiz bu badireden daha güçlü bir biçimde çıkmıştır.” dedi.

Böylesi bir hadisenin akabinde üniversitelerin üzerine düşen önemli sorumluluklar bulunduğunu vurgulayan Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü, “Öncelikli görevimiz vatanına ve milletine bağlı, demokrasisinin kıymetini bilen bireyler yetiştirmektir. Diğeri ise bu menfur kalkışmayı, tarihsel, sosyolojik, ekonomik ve siyasi yanları başta olmak üzere çok boyutlu olarak ele alarak bir daha yaşanmaması adına bilimsel verileri ortaya koymaktır. Ancak bu verileri ortaya koymak da yeterli değildir, bunu toplumun her katmanıyla paylaşmak ve bu bilincin oluşmasına katkı sunmaktır. Bu hususta her zaman üzerlerine düşen sorumluluğun bilincinde olan üniversitemiz öğretim üyeleri ve kıymetli misafirimiz Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Bünyamin Bezci’nin katılımlarıyla 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Milli İrade Paneli düzenlemektedir. Çok boyutlu olarak ele aldığımız bu hadiseye yönelik panelde çıkacak sonuçların verimli, toplumu bilgilendirici olmasını temenni ediyor, hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Kocaeli Üniversitesi dün olduğu gibi bugün de ve bundan sonra da Aziz Milletimizin yanında ve hizmetinde olmaya devam edecektir.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

15 Temmuz Hain kalkışmasının yıldönümünde gerçekleştirdiğimiz etkinliklerin geleneksel hale geldiğini ifade eden 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Milli İrade Paneli Moderatörü ve Kocaeli Üniversitesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Mustafa Eren, “Geleneklerin hem olumlu hem olumsuz tarafı vardır. Olumsuz tarafı; yapmış olduğumuz programlar alışkanlığa dönüştüğü zaman dinamizmini kaybedebilir. Olumlu tarafı ise gelenekler bize çok büyük zenginlikler sunmaktadır. Bu tür hadiselerden ders çıkarmalı, zihinlerimizi ve ülkemizi işgal etmeye çalışan dış mihraklar karşısında uyanık olmalı, 15 Temmuz’un canlılığını zihnimizde yaşamalıyız ki tekrarlanmasına müsaade etmeyelim.” şeklinde konuştu.

Moderatör Doç. Dr. Mustafa Eren yaptığı konuşmasının ardından panelde ilk olarak sözü Sakarya Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bünyamin Bezci’ye bıraktı. Prof. Dr. Bünyamin Bezci “15 Temmuz Darbe Girişiminin Politik Ekonomisi” başlıklı konuşmasında, FETÖ’nün oluşum süreci ve hain kalkışmaya kadarki sürecin gelişimi ile ilgili bilgiler paylaştı. Bu kalkışmanın gelip geçen, bir daha tekrarlanmayacak bir husus olmadığına vurgu yapan Prof. Dr. Bünyamin Bezci, 15 Temmuz ile alakalı hafızamızı her zaman diri tutmamız gerektiğini ifade etti.

Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Poyraz Gürson “15 Temmuz Darbe Girişimi Sonrası Asker-Sivil İlişkileri” başlıklı konuşmasında, böyle bir ihanetin dünyada bile ender olduğunun altını çizdi. 15 Temmuz hain kalkışmasının beşinci seneyi devriyesinde Rusya ve ABD’nin yaklaşımları ve Türkiye’nin jeopolitik konumu gereği durumu ile ilgili bilgiler verdi. Panelde son olarak söz alan Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Şirin ise “Askeri Darbeler ve Vesayet Rejimi” başlıklı konuşmasında, bakıldığında bu toprakların darbe kelimesine alışık olduğunu, hem geçmişte Osmanlı’da hem günümüzde Türkiye Cumhuriyeti’nde darbeye sık maruz kalındığını belirterek, bu durumun sebeplerine ve gerekçelerine değindi.

Panelistlerin konuşmalarını tamamlamasının ardından, panelistlere teşekkür eden Doç. Dr. Mustafa Eren, 15 Temmuz hain darbe girişiminin henüz sonuçlanmadığını; farklı mihraklarda, farklı şekillerde, farklı yöntem ve stratejilerle devam ettirildiğini aktararak bu durum karşısında ülkece birlik ve beraberlik içerisinde olmamız gerektiğine vurgu yaparak paneli sonlandırdı.Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors