Haberler

AMATEM-ÇEMATEM Bölgeye Önemli Katkılar Sunacak


Marmara Bölgesi'nin parlayan yıldızı olan Kocaeli Üniversitesi, bünyesinde hizmet veren sağlık bilimleriyle de bölgenin en önemli ve güvenilir sağlık merkezlerinden biri konumunda. Her alanda yaptığı yatırımlarla adından söz ettiren Kocaeli Üniversitesi’nin, Sağlık Bakanlığı ile yürüttüğü ortak proje kapsamında yapımı başlatılan Alkol ve Madde Bağımlılar Araştırma ve Tedavi Merkezi (AMATEM) ile Çocuk ve Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi (ÇEMATEM) bu yılın sonunda hizmete açılacak.

İstanbul’a yakınlığı bakımından geçiş bölgesinde yer aldığı için madde bağımlılığı oranlarının yüksek olduğu Kocaeli’de, madde bağımlılığıyla mücadele etmek amacıyla kurulan merkez, hem bölge için hem de Türkiye için avantaj sağlayacak.

Sağlık Bakanlık ile Kocaeli Üniversitesi iş birliğinde gerçekleştirilecek olan ve Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü tarafından özel bir ekibin görevlendirilerek İstanbul Bakırköy’de bulunan bir merkezin incelenmesiyle çalışmalarına başlanan proje ile madde bağımlılığına karşı mücadele edilecek.

Kocaeli Valiliğinin istek ve talepleri sonrasında Sağlık Bakanlığı tarafından yapımına karar verilen merkezde, Kocaeli Üniversitesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı’nın katkılarıyla hizmet verilecek.

Geçtiğimiz sene ihalesi gerçekleştirilen ve geçtiğimiz aylarda yapımına başlanan merkez, Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesi dışında batı bölgesinde kalan, Orman Bakanlığının bedelsiz tahsis ettiği 25 dönüm arsa üzerinde konumlandırıldı. İki binadan oluşacak merkez, 12 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. Yapımı devam eden, Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi (AMATEM) 50 yatak kapasiteli, Çocuk Ergen Madde Bağımlılığı Merkezi (ÇEMATEM) ise 30 yatak kapasiteli olacak. Alkol ve uyuşturucu madde bağımlılarının tedavisi ve rehabilitasyonu sağlanacak olan merkez, Kocaeli dışındaki komşu illerdeki madde bağımlılarına da hizmet verecek.

Kocaeli Üniversitesi tarafından işletilecek olan ve bu yılın sonunda bitirilmesi planlanan merkez, içinde barındırdığı açık ve kapalı spor salonu, yürüyüş parkurları ve kafeterya ile merkezde tedavi görenler için her türlü sosyal olanağı da sağlayacak.


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors