Haberler

KOÜ'de 17 Kasım Dünya Prematüre Günü Kutlandı


Kocaeli Üniversitesi Prof.Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi'nde 17 Kasım Dünya Prematüre Günü etkinliği düzenlendi.

Etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Ercüment Çiftçi, Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Zafer Utkan, Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof.Dr. Zafer Cantürk, Prof.Dr. Ayşe Sevim Gökalp, Prof.Dr. Ayşe Engin Arısoy, Prof.Dr. Ayla Günlemez, Anne ve Bebek Sağlığı Vakfı Başkanı Mustafa Kemal ÖZKOZACI ile 15 üyesi ve Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi tarafından büyütülen 20 prematüre bebek ve aileleri katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan, Prof.Dr. Ayla Günlemez Dünya Prematüre Gününün önemi ve farkındalığın oluşturulması amacını anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Prof.Dr. Günlemez " Dünyada her 10 bebekten biri prematüredir. Prematüre bebekler önceliklidir. Prematüre bebeklerin daha sağlıklı yaşamaları için olanaklar artırılmalıdır. Prematüre bebekler için toplumsal duyarlılık oluşturulmalıdır. Prematüre bebeklerin desteklenmesi için sağlık personeli, aile, politika ve toplum- eğitim kurumlarıyla farkındalık ve iletişim ağı sağlanmalıdır." Dedi.

Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Yenidoğan Bölümü kurucusu Prof.Dr. Ayşe Sevim Gökalp, Yenidoğan Bölümünün kuruluş aşamasını, yaşanan zorlukları anlattı. Bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür ederek sözlerine son verdi.

Prof.Dr. Ayşe Engin Arısoy, sözlerine "Önce Onlar Geldi" sloganıyla başladı. Amacımız "Toplum farkındalığını oluşturmak" dedi. Prematüre bebeklerin bakımlarının zorluklarından bahsetti.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi tarafından büyütülen 20 prematüre bebeğe fidan hediye ederek etkinlik sona erdi.Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors