Haberler

Araştırma Üniversitesi Olma Yolunda Önemli Toplantı


Üniversitemizin en önemli hedeflerinden birisi olarak belirlenen araştırma üniversitesi olma yolunda ki çalışmalar kapsamın da yapılan toplantıya Rektörümüz Prof.Dr. Sadettin Hülagü, önceki Rektörümüz ve YÖK Başkanı Başdanışmanı Prof.Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, Rektör Yardımcılarımız Prof.Dr. Ahmet Küçük, Prof.Dr. Ercüment Çiftçi, Prof.Dr. Nilgün Fığlalı, Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Zafer Utkan, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Oğuzhan Urhan, Mühendislik Fakültesi öğretim üyeleri Prof.Dr. Tamer Sınmazçelik, Prof.Dr. Fadime Sertçelik ve Tıp Fakültesi öğretim üyeleri Prof.Dr. Gürler Akpınar, Dr. Öğretim Üyesi Hasan Yılmaz katıldı.

Görüşlerine başvurmak ve bu kapsamda üniversitemizde yapılan çalışmaları aktarmak üzere üniversitemizde toplantıya katılan Prof.Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, Yükseköğretim sisteminde yapılan yapısal değişiklikler ve bu kapsamda bölgesel kalkınma odaklı çalışmalar, araştırma üniversiteleri, hedef odaklı uluslararasılaşma, doktora derecesine sahip insan kaynağının artırılmasına yönelik olarak kurgulanan YÖK 100/2000 projesi, yükseköğretimde dijital dönüşüm ve açık erişim-açık bilim projeleri hakkında detaylı bilgiler verdi. Prof.Dr. Komsuoğlu, dünya ve ülkemizde araştırma üniversitelerinin değerlendirme süreçleri ve ülkemiz özelinde araştırma üniversite olma yolunda izlenmesi gereken adımlarla ilgili tavsiyelerde bulundu.

Toplantının ikinci bölümünde Prof.Dr. Nilgün Fığlalı koordinasyonunda görev yapan çalışma grubu tarafından oluşturulan üniversitemizin araştırma üniversitesi olma yolundaki yol haritası ve araştırma enstitülerinin kurulması aşamasında izlenen süreçler konusunda Prof.Dr. Oğuzhan Urhan tarafından bir sunum gerçekleştirildi. Bu kapsamda üniversitemizin güçlü olduğu araştırma alanları, bilimsel yayınlar, endüstri destekli araştırma projeleri, endeks sıralamaları açısından analiz edilerek bundan sonra enstitüleşme yoluyla üniversitemizin güçlü olduğu araştırma alanlarına odaklanacağı vurgulandı.

Toplantı sonrasında Hastane Başhekimi Prof.Dr.Zafer Cantürk’ün de katılımı ile yeni poliklinik binası ve iyi hekim uygulama birimi ziyaret edildi. Prof.Dr. Komsuoğlu, Yeni merkezi laboratuvar binası ile DETAB’a yaptığı ziyaretin ardından, üniversitemizin gerek fiziki alt yapısının gelişimi gerekse araştırma üniversitesi olma yolundaki çalışmalarından memnuniyetini dile getirdi.Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors