Haberler

KOÜ, En Girişimci ve Yenilikçi Üniversiteler Arasında


Araştırma üniversitesi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Kocaeli Üniversitesi, TÜBİTAK tarafından hazırlanan ve 50 üniversitenin yer aldığı "Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi"nde 21. sırada yer aldı.

Son yıllarda gösterdiği başarılar ve yaptığı yatırımlarla araştırma üniversitesi olmak hedefiyle çalışmalarını sürdüren Kocaeli Üniversitesi, TÜBİTAK “Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı”nda ilk 11'de yer almasının ardından, bugün yapılan açıklama ile de En Girişimci ve Yenilikçi üniversiteler arasında yer aldı. 2016'da 33., 2018'de 25. sırada yer alan üniversitemiz, bu yıl da yükselişini devam ettirerek 21. sıraya yükseldi.

Türkiye Bilimsel ve Teknoloji Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından hazırlanan üniversitelerin girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıralandığı "Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi" Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından açıklandı.

Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi ile ilgili bilgiler veren Bakan Varank, “Endeks kapsamında dikkate alınan, üniversitelerin girişimcilik ve yenilikçilik performansları. Bu sıralamayı yaparak, üniversiteler arası girişimcilik ve yenilikçilik odaklı rekabetin artmasını böylelikle girişimcilik ekosisteminin gelişmesini hedefliyoruz." Dedi.

Girişimci ve yenilikçi üniversite endeksi sıralamasının nasıl hazırlandığına dair bilgi de veren Bakan Varank, “Öğretim üye sayısı 50'nin üzerinde olan 185 üniversitemizden toplanan 1 milyon hücrelik veri seti 9 aylık yoğun ve titiz bir çalışmayla değerlendirilmiştir. TÜBİTAK öncülüğünde yürütülen bu çalışmaya, Bakanlığımız, YÖK, Savunma Sanayii Başkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, KOSGEB, TÜRKPATENT, TAGEM, TTGV, TÜBA, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı ve üniversitelerimizin aralarında bulunduğu 282 kurum katkılarını sunmuştur" ifadelerini kullandı.


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors