Haberler

Turizmin Zirvesi Kartepe'de Buluştu


Kocaeli Üniversitesi, Kartepe Belediyesi ve Nobel Bilim ve Araştırma Merkezi işbirliğinde II. Uluslararası Turizm, Ekonomi ve İşletme Bilimleri Kongresi ile I. Uluslararası / IV. Ulusal Emek ve Toplum Kongresi düzenlendi.

Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü ve Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez'in ev sahipliğinde düzenlenen II. Uluslararası Turizm, Ekonomi ve İşletme Bilimleri Kongresi ile I. Uluslararası / IV. Ulusal Emek ve Toplum Kongresi'nin açılışı bugün (02.11.2018) Maşukiye/El Garden Otel'de gerçekleştirildi.

Kongrenin açılış törenine Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ercüment Çiftçi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zanburkan, Nobel Bilim ve Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karataş'ın yanı sıra 13 farklı ülkeden çok sayıda akademisyen ve konuk katıldı.

"KOÜ, Kocaeli'yi Bilim Merkezi Haline Getirdi"
Kocaeli Üniversitesi'nin tanıtım filminin gösterimi ile başlayan kongrenin açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ercüment Çiftçi, "Kocaeli, bildiğiniz gibi bir sanayi şehridir. Türkiye'nin sanayi alanındaki en büyük yatırımı ve tesisleri ilimizde bulunmaktadır. Son yıllarda Kocaeli Üniversitesi'nin büyük bir gelişim göstermesiyle birlikte ilimiz bir bilim şehri haline geldi. Başkanımızla daha önce konuştuğumuzda Kartepe'nin bilimsel toplantıların yapıldığı bir merkez olabileceğini düşündük. Bu anlamda gerçekleştirilen çalışmalarla Kocaeli'yi bilimin ve turizmin merkezi haline getireceğiz. Bu toplantıların gün geçtikçe artmasını umuyor ve bu kongreden çıkan sonuçların ülkemizdeki turizm sektörünün gelişimine katkı sağlayacağına inanıyorum." dedi.

Bacasız Sanayi: Turizm
Konuşmasına "Ülkemizin ve kentimizin bacasız sanayisi olan turizmin öneminin vurgulandığı bu kongre, hepimiz için bir fırsattır." diyerek başlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak ise, turizm sektörünün kentimiz açısından önemine değindi. Turizmin toplumların birbirini tanımasında ve kaynaşmasında önemli bir araç olduğunu belirten Zekeriya Özak, "Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak kentimizin pazar payını arttırmak amacıyla turizm alanında önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Tarihi ve kültürel değerlerimizi insanlara sunmak, turizm çeşitliğini yaygınlaştırmak hedefindeyiz. Bu anlamda turizmi en etkili sektörlerden biri haline getirmek için yapılan her projeyi gönülden destekliyoruz." ifadelerini kullandı.

"Kongreye Ev Sahipliği Yapmak Gurur Verici"
Kartepe'nin turizm sektöründeki kimliğine gün geçtikçe katkı sağladıklarını belirten Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kartepe, doğal güzellikleriyle, turizm merkezleriyle, kongreleriyle adından sıkça söz ettiriyor. Özellikle kongre turizminin gelişimine katkı sağlayan Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü Hocamıza teşekkürlerimi sunuyorum. Rektörümüz bu süreçte hiçbir ricamızı geri çevirmedi. Bizler de elimizden gelen hizmeti vermeye çalışıyoruz. Bu kongreye de ev sahipliği yapıyor olmaktan büyük gurur duyuyorum."

Açılış töreninin devamında İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zanburkan, Nobel Bilim ve Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karataş, Emek ve Toplum Kongresi Başkanı, Kartepe Turizm Meslek Yüksekokulu ve Otelcilik Müdürü Prof. Dr. Sami Karacan, Uluslararası Turizm, Ekonomi ve İşletme Bilimleri Kongresi Başkanı Prof. Dr. İrfan Arıkan, Turizm Akademisyenleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muharrem Tuna konuşma gerçekleştirdi.

44 Üniversiteden Toplam 107 Bildiri
3 gün boyunca devam edecek olan kongre süresince akademik anlamda sunumlar, seminerler ve güncel konulara ilişkin dersler yapılacak. 44 üniversiteden toplam 107 bildirinin kabul edildiği II. Uluslararası Turizm, Ekonomi ve İşletme Bilimleri Kongresi ile I. Uluslararası, IV. Ulusal Emek ve Toplum Kongresi'ne; Türkiye, Azerbaycan, KKTC, Almanya, Avusturya, Amerika, İngiltere, Fransa, İspanya, Makedonya, Arnavutluk, Kosova ve Umman olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinden bildiri gönderildi.

En İyi İlk 3 Bildiri Ödüllendirilecek
3 gün sürecek olan kongrenin ilk gününde bildiri gönderilen ülkelerin sunumları yapılacak. Sunulan bildirilerin değerlendirilmesi sonucu kongre jürisi en iyi ilk üç bildiriyi belirleyecek. 03 Kasım 2018 Cumartesi günü saat 20.00'de düzenlenecek olan gala yemeğinde dereceye giren bildiriler ödüllendirilecek. Kongre, 04 Kasım 2018 Pazar günü düzenlenecek olan Kartepe gezisi ile son bulacak.Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors