Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksekokulu

Değirmendere Ali ÖZBAY Meslek Yüksekokulu sanat teknolojileri alanında yapılan sanatsal çalışmalarda, sanatçının yanı sıra uygulamacı teknik ara eleman ihtiyacını karşılamak üzere 2003 yılında kurulmuş olup, 2005-2006 eğitim öğretim yılında Hereke’de eğitime açılan okulumuz Kocaeli Üniversitesi, Değirmendere Belediyesi ve Meslek Yüksekokulumuz seramik programı sponsoru Özmak Mühendislik Ltd. Şti arasında imzalanan protokol gereğince, 2006-2007 eğitim öğretim yılından itibaren Değirmendere’deki yeni yerleşkesinde eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmektedir.

Okulumuz; Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Programı ile Seramik-Cam ve Çinicilik Programı olmak üzere iki alanda uygulamalı eğitim vermektedir. Yeni eğitim alanlarının oluşturulması ile birlikte ilave eğitim programlarının açılması planlanmaktadır.

Modern görünüme sahip yerleşkemiz, 500 metrekare kullanım alanına sahip idari bina, 1000 metrekare kullanım alanına sahip eğitim binası, 180 metrekare kullanım alanına sahip yemekhane ve 180 metrekare kullanım alanına sahip kantin binasından oluşmaktadır.

Amacımız

Kuyumculuk ve takı tasarımı ile seramik, cam ve çinicilik sektörlerinin ihtiyaçlarına teknik anlamda cevap verebilecek, sanatsal algılama yeteneği ve estetik yönü gelişmiş, çağın gerektirdiği teknolojik gelişmeleri bilen ve yakından takip eden nitelikli ara elemanlar yetiştirmektir.

Misyon

Türk Eğitim sisteminin doğal büyüme alanının Meslek Yüksekokulları olduğu gerçeğine uygun olarak, teknolojik ve toplumsal ihtiyaçları göz önünde bulunduran, çağdaş bir eğitim öğretim uygulamak, akademik disiplinlere uygun uygulama ve mesleki boyutlarına öncelik veren ders programları ile öğrencilerimizi sektörün ihtiyaçlarına göre profesyonel hayata hazırlamaktır.

Vizyon

Atatürkçü düşünceyi ve modern çağ anlayışını benimseyen, bilim, sanat ve teknolojinin gerektirdiği ulusal ve evrensel niteliklere sahip, öğrenen, insana ve çevreye değer veren, sürekli başarıyı hedefleyen öğrenciler mezun eden bir yüksekokul olmaktır.


Seramik Cam ve Çinicilik Programı

Ülkemizde ve dünyada günümüz şartlarına uygun olarak gelişen teknoloji paralelinde cam seramik ve çini alanında yapılan sanatsal uygulamalar, dekorasyon ve restorasyon çalışmalarında sanatçının yanı sıra uygulamacı teknik ara elemana da ihtiyaç duyulmaktadır. Seramik-Cam ve Çinicilik Programı bu ihtiyacı karşılamak üzere kurulmuştur. Programda öğrenim gören öğrenciler, Seramik- Cam ve Çinicilik Teknikeri unvanıyla mezun olmaktadır.

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Programı

Bu eğitim programından mezun olana öğrenciler, bilgisayar ortamında modelleme ve kıymetli madenleri çeşitli kalıplar kullanarak ateşte eritme, eritilen kıymetli madeni çeşitli kalıp teknikleri ile şekillendirme, döküm ve kaynak işlemini gerçekleştirir. Parçaları birleştirme takıların cila ve parlatma işlemi değerli taşları yakılara mıhlama ve takı tamiri konularında yeterli mesleki bilgi ile ve Takı Teknikeri unvanıyla mezun olarak, kuyumculuk ve takı alanında yapılan sanatsal uygulamalarda, kuyumcu atölyelerinde, fabrikalarda, kuyumcu atölyelerinde vitrin kuyumcusu olarak, diş protez ve gözlük çerçevesi yapım atölyelerinde ara eleman olarak çalışabilmektedirler.

Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors