News

Hemşireler Hastanelerin ve Sağlığın Olmazsa Olmazıdır

Kocaeli Üniversitesi Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezin'de 12-18 Mayıs Hemşirelik haftası kapsamında dün (17.05.2017) "2017 Hemşirelik Haftası Programı" düzenlendi.

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimliği koordinatörlüğünde, ilimizdeki hastanelerin destekleriyle gerçekleştirilen programa Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, Kocaeli Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Görkem Aksu'nun yanı sıra akademisyenler, çok sayıda hemşire ve öğrenci katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından programın açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Görkem Aksu, "Mesleğe ilk başladığımızda kıdemli hemşirelerimizden hastaya nasıl davranılır, nasıl iletişim kurulur bunları öğrendik. Hemşirelerimizle çalışmaktan her zaman onur ve şeref duydum. Temenni ediyorum ki her meslek grubunda olduğu gibi hemşirelerin de daha saygın olduğu, huzurlu çalışma ortamlarda işlerini yaptıklarını görebiliriz" dedi.

Türkiye'deki hemşire sayılarının azlığına dikkat çeken Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, "Ülkemizde, sağlıkta çok önemli gelişmeler olmasına rağmen hemşire sayımız az ve bu sayının arttırılması gerekiyor. Her ne kadar değerini bilemiyorsak da hemşireler hastanelerimizin ve sağlığın olmazsa olmazıdır" ifadelerini kullandı.

Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Gonca İlter, Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Kader Mert ve Özel Cihan Hastanesi Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Günay Zorteymur'un konuşmalarının ardından sunumlar şeklinde devam eden etkinlikte İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurhan Eren, "Sanat, Yaratıcılık ve Psikiyatride İşlevi", Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü 4.sınıf öğrencilerinden Sevcan Özcan, Serpil Yüzügüldü, Ümran Yaman ise 16. Ulusal Hemşirelik Öğrenci Kongresinde poster 3.lüğü aldıkları "Hemşirelik Tanılarının Kullanımında Öğrenciler Nerede" başlıklı poster bildirisi ile ilgili sunum yaptılar. Etkinlikte Prof. Dr. Ertan Ural, Doç. Dr. Özgür Mehtap ve hastane hemşirelerinden Yeliz Demirhan'den oluşan Grup Triküspit de mini bir konser verdi.

Etkinlik, Doç. Dr. Nurhan Eren ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü 4.sınıf öğrencileri Sevcan Özcan, Serpil Yüzügüldü, Ümran Yaman ile Grup Triküspit üyelerine plaket ve teşekkür belgesi verilmesi ile sona erdi.


Haber: Simge KARATAŞ (Radyo K.İ.)