News

"Enerji Kaynaklarının Gelişmesi Ülkemizi Güçlendirecektir"

Enerji kaynakları herhangi bir yöntemle enerji üretilmesini sağlayan kaynaklardır. Güneş, Rüzgâr, Jeotermal gibi pek çok enerji kaynağı bulunur.

Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özcan Atlam, yerli elektrik üretiminin yükseliş rakamlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Rakamlardaki bu artışın umut verici olduğunu belirten Doç. Dr. Atlam, "Gıda-tarım, eğitim, enerji ve askeri alandaki bu gelişmeler bizleri gururlandırıyor. Enerji kaynaklarımızın gelişmesi, yatırım ve bu tip santral kapasitelerimizin arttırılmış olması ülkemizi kuvvetlendirecektir. Enerji, ekonominin iyileşmesi açısından çok önemli bir noktadır. Enerji, toplumların birbirlerini kontrol altında tutmaya çalıştığı stratejik savaş gibidir. Bu bağlamda yerel enerji kaynaklarımızın yüksekliği her alanda işlerimizin daha çok kolay olabileceği ihtimalini gösteriyor." ifadelerini kullandı.

Hidrojen enerjisinin önemli olduğuna değinen Doç. Dr. Atlam, "Hidrojeni mevcut kaynaklarımızla üretebilirsek hatta klasik yollarla değil yenilebilir enerji formlarla üretebilirsek çevreyle barışık sağlıklı su döngüsünü oluşturmuş oluruz. Sağlıklı su döngüsü yapılır ise güvenli ve temiz bir hayatımız olur." dedi.

Doç. Dr. Atlam, yenilebilir enerji kaynaklarına değinerek "Yenilebilir enerji kaynakları güneş, rüzgâr ve su bazlı kaynaklardır. Doğal kaynaklı enerjilerin kesintili olduğu zamanlar olsa bile kullanımı kolay ve ucuzdur. Enerji depolama sistemleri ile bu tip formları desteklersek planladığımız enerji kullanımında daha az sıkıntılara maruz kalır istikrarlı bir şekilde ilerler. Rüzgâr tribünleri, güneş panelleri gibi doğal enerji kaynaklarının genişletilmesi de oldukça önemlidir. Bu tip kaynakların desteklenmesi ve çalışmaların somut bir şekilde yapılması da gerekmektedir." diyerek sözlerini tamamladı.

Haber: Melek Arslan (Radyo K.İ.)