Haberler

Hijyenik Olmayan Koşullar Enfeksiyonu Tetikler

İnsan vücudundaki kanı atık maddelerden arındıran ve içerisinde bulunan önemli mineraller geri kazandıran üriner sistem, aşırı soğuğa maruz kaldığında enfeksiyon riski artıyor. Çoğunlukla antibiyotik tedavisinin yapıldığı bu hastalıklardan korunmanın en önemli yolu ise hijyen.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nazım Mutlu idrar yolu enfeksiyonunun, üriner sistemi oluşturan organlarda mikroorganizmaların yerleşmesi ve kolonileşmesi sonucu ortaya çıktığını belirtti. Nazım Mutlu, "Üriner sistem enfeksiyonları her yaştaki kadında ve yeni doğan erkek bebeklerde daha sık görülür. Çocukluk çağında enfeksiyon oranı azken özellikle cinsel hayatın başlamasıyla birlikte 30'lu 40'lı yaşlarda üriner sistem enfeksiyonları artış gösterir" dedi.

Belirtiler; Yüksek Ateş, Kusma, İdrarda Yanma…

Üriner sistem enfeksiyonlarına yakalan hastaların genellikle yüksek ateş şikayetiyle kendilerine başvurduğunu belirten Mutlu, "Hastalarımız bize genellikle titreme ile birlikte yüksek ateş, bel ağrısı, bulantı, bulanık ya da kokulu idrar yapma ve idrarda yaparken yanma gibi sebeplerden başvuruyor. Hastalığın tanısını yaparken en sık kullandığımız yöntem tam idrar tahlilidir. Ancak bazı özel durumlarda farklı metotlar veya radyolojik görüntüleme yöntemlerine başvurabiliyoruz" dedi.

Enfeksiyon Vücuttaki Diğer Hastalıklarla Bağlantılı

Üriner sistem enfeksiyonlarında çoğunlukla antibiyotik tedavisinin kullanıldığını, enfeksiyonların böbrek dışına taşması ya da bulunduğu organa zarar vermesi gibi durumlarda ise cerrahi tedavi yöntemine başvurulduğunu belirten Nazım Mutlu, vücudun diğer bölgelerindeki hastalıkların da enfeksiyonlarla birlikte tedavi edilmesi gerektiğini vurguladı.

Korunmanın En Etkili Yolu 'Hijyen'

Üriner sistem enfeksiyonlarından korunmak için öncelikle hijyene dikkat edilmesi gerektiğini aktaran Prof. Dr. Nazım Mutlu, "Hijyenik olmayan koşullarda yaşanan cinsel birlikteliklerden ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardan uzak durmak üriner sistem enfeksiyonundan korunmanın temel yöntemidir. Vücudun bazı bölgelerinde yer alan diğer enfeksiyonlar da üriner sistemde enfeksiyonlara neden olabilir. Özellikle diyabet hastaları, şekerleri yükseldiği zaman enfeksiyona çok yatkın olurlar. Yine aşırı soğuğa maruz kalmak enfeksiyonlara neden olabilir. Denizden çıkınca kumda ıslak mayoyla oturmak ve rüzgarlı havaya maruz kalmak özellikle kadınlarda üriner sistem enfeksiyonların artışına yol açabilir" şeklinde konuştu.


Haber: Fatih Osma (BHİ)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors