Haberler

Prof. Dr. Ayşe Willke Topçu Emekli Oldu

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans Salonu'nda bugün (26.09.2018) üniversitemizin değerli öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ayşe Willke Topçu için emeklilik töreni düzenlendi.

Törene Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ercüment Çiftçi, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan, Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk'ün yanı sıra çok sayıda akademisyen, öğrenci, STK temsilcileri ve davetliler katıldı. Tören, Prof. Dr. Ayşe Willke Topçu'nun özgeçmişine dair kesitlerin fotoğraflar eşliğinde aktarılması ile başladı.

Törende konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Prof. Dr. Ayşe Willke Topçu'nun hem üniversitemiz hem de Türk Tıp Camiası için önemli bir isim olduğunu söyleyerek, "Hekimliği kadar, akademisyenliği ile de tüm camiamızın iltifatına mazhar olan, yayınlamış olduğu "Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji" isimli kitabı ile birçok tıp öğrencisine ve meslektaşımıza yol gösterici olan, çok sayıda ödüle layık görülen hocamız mesleğine değer katmış önemli bir isimdir." dedi.

Hekimliğin yıllar içinde bir meslek değil yaşam biçimine dönüşerek, insanın karakterine sirayet ettiğini aktaran Rektörümüz Prof. Dr. Hülagü, "Kanaatimce Hocamız da bu durumu en iyi benimsemiş örneklerden biri olarak, emekli olmasına karşın hem alanımıza, hem de aziz milletimize hizmet etmeye devam edecektir. Ben bir meslektaşı olarak şahsım adına, rektör olarak üniversitemiz ve öğrencilerimiz adına hocamıza tüm emek ve çalışmalarından dolayı teşekkürlerimi iletiyorum." şeklinde konuştu.

Öğrencilik yıllarında Prof. Dr. Ayşe Willke Topçu'nun, hocası olduğunu belirten Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ercüment Çiftçi, "Hem öğrencisi hem asistanı olarak kendisinden çok şey öğrendim. Her zaman bir büyüğüm, bir hocam olarak görmüşümdür. Bugün de aramızdan ayrılıyor bir burukluk var ama kendisine emeklik yaşantısında mutluluklar diliyorum." dedi.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan "Tıp Fakültesi'nden bir hocamızı yeni bir yaşama uğurluyoruz. Tıp fakültesine ve üniversitemize önemli katkıları vermiştir. Tüm katkıları, emekleri ve çalışmaları nedeniyle kendisine teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu. Başhekim Prof. Dr. Zafer Cantürk, "Prof. Dr. Ayşe Willke Topçu hep güler yüzlü bir insan. Görevlerini başarıyla gerçekleştirmek için gayret gösterirdi. Sadece görevi olarak değil, gönüllü olarak da hastanemize büyük katkıları olmuştur." dedi.

Törende son olarak konuşan ve herkese teşekkür eden Prof. Dr. Ayşe Willke Topçu "Kocaeli Üniversitesi'ne 1999 yılında kendi isteğimle geldim. İyi ki geldim iyi ki sizlerle tanıştım. Birlikte zor günleri aştık, o günden bugüne geldik. Öğretim üyesi olarak 2 konu benim için çok önemliydi. Hasta hizmeti ve eğitim. Çünkü bunları ihmal ederseniz telafisi olmuyor. Doçent olmak, profesör olmak her ne kadar verilen emeğin bir karşılığı olsa da, esas önemli olan o unvanların içini doldurmak, o unvanlara değer katabilmektir. Çalışmak, insana ihanet etmeyen tek şeydir. Bu yüzden insan elinden gelenin en iyisini yapmalı, yapamadıkları için de üzülmemeli" dedi.

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) önceki başkanı Prof. Dr. Haluk Eraksoy, KLİMİK Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Emel Yılmaz, Mikrobiyoloji ABD Başkanı Prof. Dr. Birsen Mutlu, Dr. Özlem Güler, Prof. Dr. Ayşe Willke Topçu hakkındaki görüşlerini aktarırdı. Tören, Prof. Dr. Ayşe Willke Topçu'ya çeşitli hediyeler ve çiçek takdim etmesiyle sona erdi.


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors