Haberler

KOÜ'de 3.Ebelik Sempozyumu Düzenlendi

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans Salonu'nda bugün (08.05.2018) 5 Mayıs Dünya Ebeler Günü kapsamında "3. Kocaeli Ebelik Sempozyumu" düzenlendi.

"Kaliteli Bakım ile Yol Gösteren Ebeler" temasıyla düzenlenen sempozyuma Kocaeli İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Görkem Aksu, Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk, Kocaeli Tıbbi Hizmetler Başkanı Op. Dr. Onursal Varlıklı, Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ayla Ergin, Ebelik Bölümü öğretim üyeleri ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Sempozyumun açılışında konuşan Op. Dr. Şenol Ergüney, ebelik bölümü çalışmalarında Kocaeli'nin, Türkiye standartlarının üstünde hizmet verdiğini ifade ederek İl Sağlık Müdürlüğü'nün her zaman ebelere destek vereceğini vurguladı. Op. Dr. Onursal Varlıklı da bu tarz sempozyumların gelenekselleştirilmesinden ötürü mutluluk duyduğunu söyleyerek sempozyumun ebelik bölümü öğrencilerine yarar sağlayacağını kaydetti.

Hemşireler, Ebeler ve Doktorlar Ayrılmaz Bir Bütün

Ebelerin, 5 Mayıs Dünya Ebeler Günü'nü tebrik ederek sözlerine başlayan Prof. Dr. M. Görkem Aksu, sağlık alanında hemşireler, ebeler ve doktorların ayrılmaz bir bütün olduğuna vurgu yaptı. Aksu, "Ebeler ve hemşirelerin gün geçtikçe sağlık alanında hak ettiği değeri görmelerinden ötürü mutluyum. Sağlıklı bir toplum için öncelikle annenin ve bebeğin sağlıklı olması gerekiyor. Bu da ebelerin ne kadar önemli bir göreve sahip olduklarını gözler önüne seriyor. Sürecin işlemesinde ebelerimizin görevi çok önemlidir. Bu göreve layık olmanızı diliyorum." dedi.

"Kendimi Şanslı Hissediyorum"

Doç. Dr. Ayla Ergin ebelerin hak ettiği değeri görmesi gerektiğine dikkat çekerken, "Böyle kutsal bir görevi yapmaktan ötürü kendimi şanslı hissediyorum. Bu sempozyumun öğrencilere faydalı olmasını diliyorum. Bizden desteklerini esirgemeyen Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü'ne, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanlığı'na, Kocaeli Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne, İl Sağlık Müdürlüğü'ne de teşekkürlerimi sunuyorum." ifadelerini kullandı.

Birçok Alanda Sunumlar Gerçekleştirildi

Sempozyumda Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hafize Öztürk Can 'Ebelikte Değişimler ve Gelişmeler', İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Yeliz Doğan Merih 'Kadın Sağlığı Alanında İnovasyon', İstanbul Üniversitesi Florance Nightingale Hemşirelik Fakültesi Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nevin Hotun Şahin ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doğumhane Birimi Dr. Rojjin Mamuk ise 'Doğumda Bel Ağrısına Yeni Bir Yaklaşım: Lumbo-Sakral Bölgeye İntredermal Su Enjoksiyonu' konusunda sunum gerçekleştirdi.

"Anne Dostu Hastane" Ebelerine Plaket Takdim Edildi

Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Gölcük Necati Çelik Hastanesi'nin 'Anne Dostu Hastane' unvanı almalarından dolayı hastane ebelerine plaket takdim edildi. Gölcük Necati Çelik Hastanesi Doğumhane Sorumlusu Ebe Semra Katkay'a, Prof. Dr. M. Görkem Aksu, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doğumhane Sorumlusu Mehtap Poçulu'ya, Op. Dr. Şenol Ergüney, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doğumhane Sorumlusu Ebe Sema Kayaş'a ise Kocaeli Tıbbi Hizmetler Başkanı Op. Dr. Onursal Varlıklı plaketlerini takdim etti.

Sempozyum toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.


Haber: Senanur Türkücü (BHİ)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors