Haberler

Sıfır Atık Projesi Semineri

Sıfır atık; israfın önlenmesi, oluşan atığın azaltılması, atıkların geri dönüştürülmesini kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir.

Söz konusu yaklaşım, atık hiyerarşisine uygun olarak bireysel, kurumsal veya belediye genelinde uygulanabilmektedir. Bununla birlikte sıfır atık uygulamalarının daha geniş kitlelere hitap etmesi, oluşan atık miktarının fazla olması ve uygulamanın yaygınlaştırılması açısından kurumsal uygulamalar büyük önem taşımaktadır.

Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıklarımızı kontrol altına almak, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakmak amacıyla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin takdirleri ile Sıfır Atık Projesine öncülük edilmiş ve 23.03.2018 tarihinde Sıfır Atık Projesinin Tanıtım Toplantısı Kocaeli'de yapılarak bu projenin il çapında tüm kurumlarında uygulanmasına ilişkin yola çıkılmıştır.

Proje kapsamında: Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ve TEMA Vakfı Kocaeli temsilciliği işbirliğinde üniversitemizde öğrenim örgen öğrencilere Sıfır Atık projesi, İklim Değişikliği ve etkileri ile tasarruf yöntemleri konuları hakkında bilgiler verilen seminer düzenlendi.

Kocaeli Üniversitesi Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi'nde dün (05.11.2018) Denetim Görevlisi ve Çevre Yüksek Mühendisi Banu Saygın Çeliker ve Tema Vakfı Kocaeli İl Temsilcisi Nermin Tol'un konuşmacı olarak yer aldığı seminere, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Banu Saygın Çeliker, Sıfır atığın gelecek nesillere temiz, yaşanılabilir yeni bir dünya bırakmak olduğunu belirterek, "İsrafı önlemek, doğal kaynakları becerikli kullanmak, atıkları azaltmak, atıkları ayrıştırmak, atıkları geri dönüştürerek ekonomiye kazandırmak ile gelecek nesillere temiz bir dünya bırakabiliriz. Amacımız atıklar konusunda farkındalığı daha da arttırmaktır." ifadelerini kullandı.

Nermin Tol, konuşmasına Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü'ye, Rektör yardımcılarına ve akademisyenlere teşekkür ederek başladı. TEMA Vakfı'nın Türkiye genelinde 750 bin gönüllüsünün bulunduğunu belirten Tol, "Bazı şeyleri görünür kılmak ve farkındalık yaratmak için buradayım. Bazı farkındalıkların olması için canımızın yanmasına veya cebimizden para çıkmasına gerek yok. Kullan at felsefesini bırakmalıyız çünkü başka bir dünyamız yok." dedi.

Haber: Beyza Güney - Ömer Can Koç (Radyo K.İ.)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors