Haberler

KOÜ'de Biyoinformatik Kursu

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Konferans Salonu'nda bugün (09.01.18) KOÜ Sağlık Bilimleri Enstitüsü tarafından Biyoinformatik Kursu düzenlendi.

Yüksek lisans, doktora öğrencileri ve akademik personelin katılım gösterdiği kursta konuşmacı olarak Doç. Dr. Bilal Housheymi (Molecular Microbiology Faculty of Health Sciences, Lebanese University, Bekaa), Doç. Dr. Gürler Akpınar ve Prof. Dr. Murat Kasap (KOÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim dalı) yer aldı.

Moleküler Biyoloji alanında bilgisayar kullanımı ile yapılacak olan çalışmalara, araştırmalara ışık tutacak olan biyoinformatik, özellikle moleküler biyoloji ve genetik alanlarında çalışan araştırmacıların bu kursta anlatılacak bilgilerle DNA dizi analiz yöntemleri açısından yetkinlik kazandırılmasını hedeflemektedir.

Genetik çalışmalarda araştırmacıların sıklıkla ihtiyaç duydukları verilerin elde edilmesini sağlayan belli başlı genom veri bankalarının ve uygulamalı çalışmalarla söz konusu veri bankalarından ve araçlardan nasıl ve ne şekilde yararlanılabileceğinin katılımcılara aktarılması amaçlanan kursta, deneysel çalışmalarla elde edilen DNA dizilerinin analiz edilmesinde kullanılan temel DNA dizi analiz programlarının kullanımlarının gösterilidiği etkinlik sonunda katılımcılara sertifika verildi.


Haber: Ayşegül ŞAHAN (BHİ)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors