Haberler

Cumhuriyet Döneminde Askeri Darbeler

Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Konferans salonunda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında "Cumhuriyet Döneminde Askeri Darbeler" adlı konferans bugün (24.10.2017) gerçekleştirildi.

Tarih Bölümü tarafından düzenlenen konferansa Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halis Aygün, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlyas Akhisar, Yalova Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cengiz Sunay, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. İbrahim Şirin, Türk halkının iradesine sahip çıkarak Cumhuriyeti her zaman koruduğuna vurgu yaptı. Prof. Dr. Şirin, "Tarihte yaşanan hiçbir olay bir anda oluşmaz, belli bir süreç içerisinde oluşur. Cumhuriyet'in 94. yılını kutladığımız bu günlerde, bu konferans gerçekleştirmekten dolayı mutluyuz" dedi.

"15 Temmuz; En Acı Tecrübe"

Konferansda konuşmacı olarak yer alan Yalova Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cengiz Sunay, Cumhuriyetin ilk yıllarından günümüze kadar yaşanan siyasi ve askeri olaylar hakkında bilgi verdi. Türkiye'de yaşanan her darbeye ortam hazırlandığını belirten Sunay, 1960 ve 1980 darbeleri ile 12 Mart ve 28 Şubat muhtıralarının oluşum süreçleriyle sonrasında yaşananları anlattı. 15 Temmuz darbe girişimine de değinen Cengiz Sunay, "15 Temmuz darbe girişimi Türkiye'nin yaşadığı en acı tecrübelerden biridir" şeklinde konuştu.

Konferansın ardından Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halis Aygün tarafından Yrd. Doç. Dr. Cengiz Sunay'a teşekkür belgesi ve çeşitli hediyeler verildi. Konferansa toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.


Haber: Yağmur Kara - Fatih Osma (BHİ)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors