Haberler

Yrd. Doç. Dr. Atlam, "Ülke Ekonomisi İçin Tasarruf Yapmalıyız"

Tasarruf, yaşamın her alanında uygulanarak hem kişini kendisine hem de ülke ekonomisine katkı yapmasını sağlar. İnsanların ve diğer canlıların kullandığı, vazgeçilmez olan maddelerin tüketiminde dikkatli davranma, gereği kadar kullanma ve idareli tüketme yaşamın devam etmesinde önemli rol oynuyor. 1924 yılından itibaren de tasarruf konusunda bilinç oluşturmak adına günler belirlenerek, insanlara tasarrufun yararı anlatılıyor.

Özellikle enerji konusunda tasarruf yapılması gerektiğini vurgulayan Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Yenilenebilir Enerji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özcan Atlam, enerji tasarruflu araçların yaygınlaşmasının enerji tüketimine katkı sağlayacağını ifade etti.

Evlerde tasarrufun nasıl yapılabileceğini anlatan Yrd. Doç. Dr. Atlam, "Lambalarda tasarruflu ampuller kullanmalıyız. Tüplü televizyonlardansa şu anda kullanılan LCD televizyonlar daha az enerji harcıyorlar. Daha fazla enerji harcayan ev araçlarını değil de daha az enerji ile aynı verimi veren ev araçlarını tercih edebiliriz" dedi.

"Toplumun Bilinçli ve Kararlı Olması Gerekiyor"

Özcan Atlam, ürünlerin gereğine uygun bir şekilde kullanılması konusunda uyararak evlerde teknolojik aletlerinin fişte bırakılmaması gerektiğine dikkat çekti. Toplum olarak üreticilerin yönlendirilmesi gerektiğini dile getiren Özcan Atlam, "Aslında tasarruflu ürünler için üreticilerden talepte bulunmalıyız. Toplumda kararlılık olursa mevcut yapı da ona göre hareket eder" ifadelerini kullandı.

Isı yalıtımı ve su tasarrufunun önemine vurgu yapan Özcan Atlam, "Isı yalıtımı yapıldığı taktirde hem cebinize hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyorsunuz. Geleceğimizi tehlikeye atmamak için de mümkün olduğunca su tüketimini en aza indirgememiz gerekiyor. Soğuk suyu musluğu açık bırakmadan kullanmalıyız. Sıcak su ise bu hem doğalgazı hem de suyu tüketmek anlamına geliyor ki gerektiği yerlede kullanıp daha sonrasında sıcak suyu kesmek daha mantıklıdır" şeklinde konuştu.

"Yenilenebilir Enerji Kaynakları Tasarrufa Katkı Sağlayabilir"

En büyük tasarrufun yenilelebilir enerji kaynakları ile sağlanabileceğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Özcan Atlam, "Her gün kullandığımız cep telefonlarını şarj etmek için kullanılan taşınabilir şarj aletleri güneş enerjisi ile çalışsa enerji tasarrufu sağlamış oluruz. Böyle küçük tasarrufları devam ettirerek maddi açıdan büyük rakamlara ulaşabiliriz" dedi.


Haber: Senanur Türkücü (BHİ)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors