Haberler

7. Uluslararası Gölcük Seramik Sempozyumu Başladı

2011 yılında başlayan ve yedinci yılında da Türkiye'den ve yurtdışından birçok sanatçı ve sanatseveri ağırlayacak olan VII. Uluslararası Gölcük Seramik Sempozyumu dün (17.05.2017) Gölcük Kazıklı Kervansaray'da yapılan açılış töreniyle başladı.

Gölcük Vizyon 2023 kapsamında Gölcük Belediyesi, Gölcük Kent Konseyi ve Kocaeli Üniversitesi Değirmendere Ali Özbay MYO'nun ortaklığında yürütülen "7. Uluslararası Gölcük Seramik Sempozyumu"nun açılış törenine Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Çakır, Gölcük Kent Konseyi Başkanı Dr. Metin Şentürk, Değirmendere Ali Özbay MYO Müdürü Doç. Dr. Poyraz Gürson, ilçe protokolü, akademisyenler, sanatçılar ve sanatseverler katıldı.

"Gölcük ilçesi Her Geçen Gün Daha da Gelişiyor"

Açılışta konuşan Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Gölcük'te sivil toplum, belediye ve üniversite işbirliğine değinerek, "Gölcük Vizyon 2023 Projesi, bölgemizde birçok farklı etkinliğin gerçekleşmesine ve Gölcük'ün marka değerinin artmasına vesile oluyor. İlçemiz bu tür etkinliklerle her geçen gün daha da gelişiyor. Bu da Gölcük'ün sanata verdiği önemi gösteriyor. Bu projede görev alan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum" dedi.

"Kocaeli Üniversitesi Her Zaman Yanımızda"

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, "Bizler halkımızın tüm isteklerini cevap verecek hizmetleri yerine getirmekle sorumluyuz" diyerek Gölcük'te sanatsal etkinliklerin ara vermeden devam ettiğini söyledi. Başkan Ellibeş, "Gölcük bir sanat ve kültür merkezi haline geldi. Bu çalışmalarda Kocaeli Üniversitesi her zaman yanımızda oldu. Bugün açılışını yaptığımız proje de uluslararası bir proje ve biz bu projeyi sürdürülebilir kılmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Gölcük Kent Konseyi Başkanı Dr. Metin Şentürk, sempozyumun Gölcük'ün hem ulusal hem de uluslararası alanda tanınmasına katkı sağlayacağını aktararak sempozyumdan Gölcüklüler adına mutluluk duyduğunu belirtti. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Çakır ise Gölcük Vizyon 2023 projesinin bir model olduğunu belirterek sempozyumda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Kültürel Köprü Olarak Seramik Sanatı

7. Uluslararası Gölcük Seramik Sempozyumu Proje Yürütücüsü Yrd. Doç. Dr. Nermin Demirkol, "8 tane sanatçımız farklı tekniklerle yine sempozyum süresince bizlerle birlikte olacak. Farklı şehirlerden de sempozyumu takip etmeye gelen kişiler oldu. Bunları gördükçe sempozyumun amacına ulaştığını düşünüyorum" dedi. Değirmendere Ali Özbay MYO Müdürü Doç. Dr. Poyraz Gürson'un konuşmasının ardından Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zehra Çobanlı "Kültürel Köprü Olarak Seramik Sanatı" adlı seminerde katılımcılara seramik sanatının geçmişi ve önemi hakkında bilgiler verdi. Seminerin ardından protokol üyeleri sempozyum sanatçılarına çiçek ve plaket takdim ederken seramik-cam sergisini gezerek eserleri inceledi.

24 Mayıs'a kadar devam edecek olan sempozyum kapsamında sanata dair birçok alanda seminer, çalıştay ve sergiler düzenlenecek. VII. Uluslararası Gölcük Seramik Sempozyumu kapsamında gerçekleştirilmiş olan eserler, sempozyumun ardından sergilenmek üzere Gölcük ilçesi sınırları içerisinde kurulması planlanan "Çağdaş Seramik Sanatları Müzesi"ne bağışlanacak.


Haber: Fatih Osma (Radyo K.İ.)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors