Haberler

“Denize Hakim Olan Dünya’ya Hakim Olur”

Kocaeli Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Barbaros Denizcilik Kulübü tarafından bugün (03.05.2017) II. Ulusal Barbaros Denizcilik Kongresi gerçekleştirildi.

Wellborn Luxury Hotel'de düzenlenen kongreye Kocaeli Vali Yardımcısı Osman Sarı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ercüment Çiftçi, Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özcan Gündoğdu, Kocaeli Üniversitesi Genel Sekreteri Fatih Akbulut, Kocaeli Deniz Ticaret Odası Temsilcisi Vedat Doğusel, Merhum Gazanfer Bilge'nin eşi Yıldız Bilge'nin yanı sıra dekanlar, dekan yardımcıları, akademisyenler ve çok sayıda davetli katıldı.

"KOÜ Şehrimize Denizcilik Kimliği Kazandıracak Konumda"

Kongrenin açılışında konuşan Kocaeli Vali Yardımcısı Osman Sarı yapılan çalışmalardan dolayı Barbaros Denizcilik Kulübü öğrencilerine ve Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özcan Gündoğdu'ya teşekkürlerini sundu. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak ise kentin geleceğini ilgilendiren önemli bir süreçte bulunduğunu ve bu süreçte özenli çalışmalar gerçekleştirildiğini belirtti. Özak, "Kocaeli hem Karadeniz'e hem Marmara'ya kıyısı olan bir şehir konumundadır. Bu anlamda değerlendirdiğimiz zaman kentimizin stratejik önemi oldukça yüksek. Kocaeli Üniversitesi ise kentimize denizcilik kimliğini kazandırma anlamında önemli bir unsurdur." açıklamasında bulundu.

Kocaeli Üniversitesi Denizcilik Fakültesi'nin başarılı projelere imza attığını kaydeden Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ercüment Çiftçi, "2 yıl önce yüksekokul olarak başladığımız bu seminere geçen zamanın ardından fakülte olarak ev sahipliği yapıyoruz. Umarım bu 2'ler ilerleyen dönemlerde 22'lere ulaşır. Bu anlamda önemli olan ilk adımı atmış olmaktır. Bu önemli adımları atarken üstün gayretleriyle çalışmalar gerçekleştiren Denizcilik Fakültesi Dekanımıza teşekkür ediyorum." diye konuştu.

"Barbaros'un Torunlarını Yetiştiriyoruz"

Kocaeli'nin stratejik konumunun önemine değinen Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özcan Gündoğdu, Kocaeli Üniversitesi Denizcilik Fakültesi'nin de bu anlamda önemli olduğunu ve burada verilen eğitimlerle geleceğin Barbaroslarının yetiştirildiğini kaydetti. Prof. Dr. Gündoğdu, "Biz fiziksel anlamda gelişimimizi tamamladık artık Ar-Ge alanında çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Kocaeli tersane ve liman bağlamında oldukça önemli bir konumda. İlimiz sadece sanayi ve denizcilik anlamında değil tarihi anlamda da oldukça önemli bir konumda. Bizler Denizcilik Fakültesi olarak geleceğin Barbaroslarını yetiştiriyoruz. Öğrencilerimizi Avrupa'da eğitim alan öğrencilerle kıyasladığımız zaman daha ilerde olduğumuzu söyleyebilirim. Bu etkinlikler de öğrencilerimizin gelecekte yapacakları projelerin teminatı durumundadır." ifadelerini kullandı.

"Çocukların Yüzünü Denize Döndürmeliyiz"

Denizcilik alanında yapılan çalışmaların önemine vurgu yapan Kocaeli Deniz Ticaret Odası Temsilcisi Vedat Doğusel, "Çocuklarımızın yüzünü denize döndürmeliyiz. Kocaeli hem liman hem deniz anlamında dünyaya yön verecek konumdadır. Önemli olan şehrimizin kıymetini bilerek var olan değerlere uygun çalışmalar gerçekleştirmektir. Bu anlamda hem gençlerimize hem eğitimcilerimize güven duymaktayız." şeklinde konuştu.

Doç. Dr. Ersin Kayan'ın oturum başkanlığında gerçekleştirilen kongrede Denizcilikte Güncel Gelişmeler, Deniz Hukuku ve Uluslararası Tahkim ve Sektörel Paydaşlar konularında bilgilendirme sunumları gerçekleştirildi. ) II. Ulusal Barbaros Denizcilik Kongresi, Kent Liman Bütünleşmesi, Karma Taşımacılık, Deniz Turizmi ve Denizcilikte Araştırma ve Eğitim konularında gerçekleştirilecek sunumlarla 4 Mayıs tarihinde de katılımcılarla buluşacak.


Haber: Helin Kaya (BHİ)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors