Haberler

Diyabet ile Arkadaş Olmalıyız

1921'de insülini bularak diyabet hastası milyonlarca hastanın tedavisini mümkün kılan Fredrick Bantig'in doğum yıl dönümü anısına her yıl 14 Kasım'da Dünya Diyabet Günü düzenlenerek, çeşitli farkındalık etkinlikleri düzenlenmektedir.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynep Cantürk, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü kapsamında açıklamalarda bulundu.

Diyabetin pankreas bezinden salgılanan insülin salınımında eksiklik yaşanması ya da onun etki gösterememesi sonucu ortaya çıktığını belirten Prof. Dr. Cantürk, bu hastalığın ülkemizde son 10 yılda yüzde 90 arttığını kaydetti. Diyabetin son yıllarda büyük oranda artmasındaki sebepleri sıralayan Prof. Dr. Cantürk, “Yaşam tarzı, hareketsiz yaşam, karbonhidratlı besinler tüketmek ve günlük yaşamın getirdiği stres bu hastalığı tetikliyor. Diyabet hastaları, hayatlarına egzersizi sokmalıdırlar. Yapılan bilimsel çalışmalarda diyabet hastalığının tedavisinde diyetin önemli bir rol oynadığını görüyoruz. Bu sebeple hastalarımıza bol bol egzersiz yapmalarını ve diyete girmelerini öneriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı’na bağlı bir diyabet polikliniği olduğunu söyleyen Prof. Dr. Cantürk, üniversitemizde Türkiye’de ilk defa kurulan Podoloji biriminin de bulunduğunu belirtti. Cantürk, “Diyabete bağlı ayak kayıpları oldukça önemli bir sakatlık nedeni ve bunları önlemek amacıyla tedavi yöntemleri uyguluyoruz. Ayrıca diyabet kronik olarak devam edeceği için hastaların bu hastalığı iyi tanımaları gerekiyor. Bizler bu merkezlerde hastalara şekerleri yükseldiğinde veya düştüğünde ne yapmaları gerektiği ve beslenmelerinin nasıl olması gerektiğine dair eğitimler veriyoruz.” diye konuştu.

Hastalara ömür boyu sürecek olan diyabetle arkadaş olmaları yönünde tavsiyede bulunan Cantürk, “Hastalığın gerekleri yapılırsa, her şey yolunda gidecektir. Hastalar beslenmeye dikkat etmeleri, egzersizi hayatlarına katmaları ve belli periyotlarla bu hastalığın seyrini takip etmeleri gerekiyor.” diyerek sözlerini tamamladı.

Haber: Zilan Kökerer (Radyo K.İ.)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors