Haberler

Kocaeli Mahalle Halkı Afetlere Hazırlık Eğitim Projesi

Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen "Kocaeli Mahalle Halkı Afetlere Hazırlık Eğitim Projesi"nin bu yılki son eğitimi 05-06 Aralık tarihlerinde Karamürsel İlçesinde Altın Kemer Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Toplumda afet bilinci kültürünü oluşturmak amacıyla yürütülen projede 150 mahalle sakinine daha eğitim verilmesiyle birlikte toplam 567 kişiye ulaşıldı. Proje kapsamında mahalle gönüllülerine afet öncesi, sırası ve sonrasında bilinmesin ve yapılması gerekenlerle ilgili eğitimler verildi.

Projede, Afet Öncesi İçin Afete Dirençli Toplum Eğitimi, Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Esma Buluş Kırıkkaya tarafından, Hazırlık ve Zarar Azaltma, Gözlemsel Mahalle Tehlike Analizi ve Yapısal Olmayan Risklerin Azaltılması eğitimleri İzmit MYO Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serpil Gerdan tarafından verildi. Proje kapsamında hazırlanan Güvenli Yaşam Odası ile toplumda depreme karşı yapısal olmayan risklerin azaltılması konusunda farkındalık oluşturulması hedeflendi. Afet sırası ve sonrası için ise AFAD ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi eğitmenleri tarafından Temel Afet Bilinci, Yangın, İlkyardım, KBRN, Hafif Arama Kurtarma ve psikolojik ilkyardım eğitimleri verildi.


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors