Haberler

Kutlu Doğum Paneli Gerçekleştirildi

Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Kocaeli İl Müftülüğü'nün ortak düzenlediği Kutlu Doğum Paneli bugün (15.04.2016) Kocaeli Üniversitesi Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Kahraman'ın oturum başkanlığını yaptığı panele Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ekşi, Yrd. Doç. Dr. Abdülkadir Macit ve Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren konuşmacı olarak katıldı. Çok sayıda akademisyen ve öğrencilerin de izleyici olarak katılım gösterdiği etkinlik Kuran tilaveti ile başladı.

Panelde ilk olarak söz alan Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ekşi, 'İbadetlerin toplumsal birlik ve beraberliğe katkısı' adlı konuşmasını gerçekleştirdi. İnsanın kendi içinde yaşadığı çatışmalar ve yalnızlıkların büyük problem oluşturduğuna vurgu yapan Ekşi, "Dini ibadetlerin topluluk halinde gerçekleştirilmesinin daha sevap olması bile ibadetlerin birleştiriciliğine örnektir" diye konuştu. Ekşi'nin ardından söz alan Yrd. Doç. Dr. Abdülkadir Macit ise 'Birlikte yaşamaya dair iki nebevi uygulama: Uhuvvet ve Medine vesikası' konulu bir konuşma gerçekleştirdi. Macit konuşmasında birlikte yaşama islam dininin katkısını belirterek, "İslam dini bir ırk, kabile veya topluluğa ait değil dünyaya aittir" dedi.

"Nefis ve Vicdan Muhasebesi Önemli"

Panelde son olarak söz alan Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren 'Birlikteyaşamanın ahlaki temelleri' adlı konuşmasını gerçekleştirdi. Eren, kısa zaman içerisinde ve çeşitli sebeplerle 12 milyon müslümanın öldürüldüğü ve 40 milyon kadarının da sakat bırakıldığını vurgulayarak, "gerçekleşen ölümlere alıştırılmaya çalışılıyoruz. Bu durumun farkında olabilmek için derin bir nefis ve vicdan muhasebesi yapmamız gerekiyor" İfadelerini kullandı. Eren, insanoğlunun adaleti sağlaması için önceliklle varlıktaki yerini bilmesi gerektiğinin altını çizerek, "Adalet için insanın kendini iyi bilmesi ve adaleti öncelikle kendi nefsinde gerçekletirebilmesi gerekir" dedi.


Foto-Haber: Faruk ÇIPLAK (BHİ)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors