Haberler

Kocaeli Üniversitesi Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü Saygı ve Minnetle Andı

Bugün 10 Kasım. Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete irtihal edişinin 80. yıldönümü. Tüm ülkemizde olduğu gibi Kocaeli Üniversitesi’nde de saatler 9.05’i gösterdiğinde hayat iki dakikalığına durdu. O’nu bir kez daha saygı, minnet ve özlemle anıyoruz. Cumhuriyetimize sahip çıkarak, bize gösterdiği yolda yürümeye devam ediyoruz.

Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesi Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen tören Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Küçük, Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, Dekanlar, Müdürler, Genel Sekreter, Genel Sekreter Yarımcıları, Akademik ve İdari Personel yanı sıra çok sayıda öğrencinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Tören, Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün Atatürk Anıtı'na çelenk sunması ile başladı. Saatler 9.05'i gösterdiğinde, 2 dakikalık saygı duruşu ile Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete irtihal edişinin 80. yılında üniversitemizde anıldı. Saygı duruşunun ardından, İstiklal Marşı okundu. Törende Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü bir de konuşma gerçekleştirdi.

Rektörümüz Prof. Dr. Hülagü yaptığı konuşmada, “Gazi Mustafa Kemal’in ebediyete irtihalinin 80. sene-i devriyesinde, kendisini rahmet, minnet saygıyla anıyor, tüm şehit ve gazilerimize huzurlarınızda şükranlarımı sunuyorum. Dünyanın en modern ülkelerinden biri olan Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder, bir çok niteliği ve yetkinliği şahsında görünür kılmış, 20. yüzyılın önemli dehalarından birisidir. Askeri alanda sayısız zaferlere imza atan bir komutan, cumhuriyetin kurucu lideri olarak milletin iradesini hakim kılan bir devlet adamı, Matematik, tarih, dil alanında bir çok kitabın yazarı olan Atatürk örnek alınması gereken bir lider profilidir. Ancak ondan alınması gereken en büyük ders, Aziz Milletimizin bağımsızlık ruhunu iyi tetkik ederek bunu tüm sömürgecilere karşı duracak bir güce çevirmesi, tüm mücadelesini halkına duyduğu sonsuz güvene dayandırmasıdır.

Milletimizin kadim geleneğini, cesaretini, bağımsızlık sevdasını ve zulme boyun eğmeyen tavrını, milli iradeden aldığı güçle pekiştirerek bugün en büyük mirasımız olan Cumhuriyetin temellerini atmıştır. Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir ifadesiyle hayat bulan egemenliğimiz bu topraklar kahramanlığın, ilmin ve faziletin en büyük örneklerini göstermiştir. Milletimiz, işgale yeltenen hayalperest emperyalist güçlere hiçbir zaman boyun eğmediği gibi, kimseyi sömürmeye ya da köleleştirmeye de yeltenmemiştir. Milletimizin sergilemiş olduğu tavır, atalarından kalma mazlumun yanında olma refleksinin bir yansıması ve şanlı tarihinden çıkarmış olduğu derstir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu şanlı mirasın bir temsilcisi olarak mazlumlaştırılmak istenen milletimize en karanlık günlerinde aydınlık yolu gösteren, imparatorun küllerinden güçlü bir devlet yaratan, mümtaz bir devlet adamıdır.

Bu çerçevede kendisinden kalan miras yalnızca bir kahramanlık hikayesi değil; ilkeli devlet yönetimi, gelişmeyi ve ilerlemeyi merkeze koymuş bir yaşam felsefesi, bağımsızlığı karakterinin en büyük parçası gören bakış açısıdır. Gazi ve silah arkadaşları imkansızlıkları ya da zorlukları değil, gelecek günleri ve ülkenin bekasını düşünen bir bakış açısı geliştirerek bu ortak ülkü çevresinde milletiyle elbirliği ile çalışmıştır. Bugün bizler de aldığımız miras ve sorumlulukla hareket etmeli, bu bakış açısını sonsuza dek yaşatmalıyız. 10 Kasım’da manevi duygularla Mustafa Kemal’i anmakla beraber kendisini ve silah arkadaşlarını, geleceğe yönelik atılımlarımızın en büyük esin kaynağı olarak görmeliyiz.

Geçmişte olduğu gibi bugün de alçak heves ve ihtiraslarla ülkemizin ikbaline göz dikmeye tenezzül eden hainler mevcuttur, ve mateessüf olmaya devam edecektir. Bu hainliğe yeltenen kim varsa Atatürk’ü en kalbi duygularla andığımız bu günde bilmelidir ki; Kocaeli Üniversitesi geçmişte olduğu gibi bugün de milletimizin en büyük eseri olan Cumhuriyetin yılmaz savunucusu olacaktır. Kocaeli Üniversitesi olarak, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile vatanımız uğruna fedakarca şehit ve gazi olan tüm kahramanlarımızı; rahmet, minnet ve saygıyla yad ediyor, Milletimize hizmet etmekten ve cumhuriyetin bekçisi gençleri yetiştirmekten sonsuz gurur duyuyoruz. Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete irtihalinin, 80. Sene-i devriyesinde kendisini; rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, tüm şehit ve gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Rektörümüzün konuşmasının ardından tören sona erdi.


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors