Haberler

Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi Başarıyla Tamamlandı

Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü ile Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimliği'nin katkılarıyla Kocaeli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Programı ikinci sınıf öğrencilerine, Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi (ASTE) verildi.

T.C. Sağlık Bakanlığı'nın onayı ve Paramedik Derneği'nin koordinasyonuyla düzenlenen Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi, 24-27 Nisan 2018 tarihleri arasında başarıyla tamamlandı. Kocaeli Üniversitesi Kocaeli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü (KSHMYO) ile 14. Bölge ASTE sorumlu ve eğitimcilerinin katkılarıyla İlk ve Acil Yardım Programı ikinci sınıf öğrencileri, 8 saat teorik ve 24 saat de pratik eğitim gördü.

Paramedikler, Uzman Ekip Tarafından Eğitildi

Kocaeli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Programı Öğr. Gör. Serap Arsal Yıldırım ve ASTE Eğitim Koordinatörü Paramedik Murat Yıldız koordinatörlüğünde yürütülen eğitim, İnterteks Uluslararası Fuar Alanı'nda gerçekleştirildi. ASTE uygulama ve kontrolleri; Sağlık Memuru Ahmet İyi, Acil Tıp Teknisyeni Ekrem Kılıç, Paramedik Oktay Sarisinoğlu, Paramedik İsmihan Alpaslan, Acil Tıp Teknisyeni Murat Devrez, Acil Tıp Teknisyeni Onur Yılmaz, Paramedik Emre Demir ve Acil Tıp Teknisyeni Mustafa Meralı tarafından yönetildi.

Eğitime katılan paramediklere; ambulansların mekanik özellikleri, basit arızaların tanımlanması ve önlenmesi, araç güvenlik sistemlerinin kullanımı, ambulanslarda hız problemleri ve araç kontrolünün yanısıra, olağan dışı yol ve hava şartlarında ambulans kullanabilme, kazadan kaçış, panik fren, takip mesafesi, güvenli sollama, ayna kullanımı ve derinlik algısının geliştirilmesi gibi birçok konuda uygulamalı eğitim verildi.

İlk ve Acil Yardım Programı 2. Sınıf "Ambulans Eğitimi" dersini alan 44 öğrencinin katıldığı eğitim sonunda yapılan değerlendirmede başarılı olan öğrencilere T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi (ASTE) katılım belgesi verildi. 5. ASTE etkinliğine KSHMYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Rüştü Taştan da 1. ve 2. gün katılarak çalışmaları yerinde inceledi.


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors