Haberler

E-Kütüphane ile Kolay Okuma

Kütüphanelerden temin edilen kitaplar ve dergiler kişinin sorumluluğu altında olan ödünç kaynaklardır.

Ancak kütüphanelerde kayıp ve gecikme gibi sorunlar nedeni ile kitap teslim edilme noktasında sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu sorunların çözümü ise; kütüphanelerin wep sitelerine üye olarak dergi, makale ve e-kitaplara bu sitelerden ulaşmaktır.

Kocaeli Üniversitesi Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi'nde dün (24.10.2018) EBSCO Informatıon Services tarafından kütüphane wep siteleri ve bu sitelerin kullanım aşamalarına ilişkin bilinçlendirme konferansı gerçekleştirildi. EBSCO Information Services Müşteri Hizmetleri Müdürü Uğurcan Özkan'ın konuşmacı olarak katıldığı konferansa öğrencilerin yanı sıra Kocaeli Üniversitesi Kütüphanesi'nde görevli olan çok sayıda personel ilgi gösterdi.

Tek Şart Üye Olmak
Veri tabanları, e-kitaplar, dergiler, dijital arşivler, tüm kütüphane içeriğini bir noktadan tarayan ve kütüphanelere içerik sunan EBSCO Information Services firmasında görev yapan Özkan, web sitelerini kullanmak için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

"Veri Tabanları sıralamarına bakıldığında 300.000'den fazla makalenin mevcut olduğunu görüyoruz. Fakat web sitesinde bazı anahtar kelimeleri girerek makale başlıklarına ve içeriklerine daha kolay erişebilirsiniz. KOÜ kütüphane kataloğu içinde de yer alan bu makalelerin, web sitesinde atıf indexi fazla olduğundan dolayı zamandan tasarruf ederek kısa sürede aradığınız kaynağa ulaşabilirsiniz. Bu index sıralamasına göre sık okunan makaleleri de görebilirsiniz. Mail adresinizle birlikte hesap oluşturarak kendinize ait sayfayı belirleyip sonrasında sayfa arama motorunda KOÜ kütüphanesindeki erişmek istediğiniz kitaplara buradan ulaşabilirsiniz."

Erişim-Tarama ve Arama Motorunu Kişiselleştirme
Kütüphanedeki e-kitap erişimine, yine hesap üzerinden kayıt yaparak kullanılabileceğini belirten Özkan, detaylı arama için yapılması gerekenleri anlattı. Özkan, "Sayfa arama motorunda kütüphanede erişmek istediniz kitaplara buradan erişebilirsiniz. Hesap açılırken oluşturulan kullanıcı adı ve şifre ile sisteme giriş yaparak indirdiğiniz e-kitabı hazır konumuna getirmeniz gerekir. İndirilen e-kitabı Adobe Digital Edition uygulamasından okumaya başlarsınız ve kendi belirlediğiniz gün kadarı ile kitap elinizin altında olur. Böylece kütüphaneye gidip kitap teslim etme gibi bir mesuliyette kalmamış olursunuz" diyerek konuşmasını tamamladı.

Etkinlik sonunda öğrencilere ve kütüphane personellerine katılım sertifikası verildi.

Haber: Şengül Hökelek (Radyo K.İ.)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors