Haberler

Üreten Zekaların Konuşan Makineleri

İnsanlık tarihi boyunca akıllarda soru oluşturan "Yapay Zeka" konusu Kocaeli Üniversitesi Mekatronik Kulübü öğrencileri öncülüğünde ele alındı.

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Prof. Dr. Savaş Ayberk Konferans salonunda dün (13.11.2018) 'Endüstride Yapay Zeka M2M' adlı etkinlik gerçekleştirildi. Etkinliğe Akım Metal AR-GE Merkezi Yöneticisi Fırat Parlak ve Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Kozan Demircan konuk oldu.

"Özgür İrade Yanılsamadır"
Demircan, yapay zekanın insan zekasını aşmasına dair değerlendirmelerde bulunarak, "Özgür irade yanılsamadır denilen algı yanlıştır. Bilimi çok iyi bilseniz dahi felsefe bilmediğiniz zaman yanılabiliyorsunuz. Çünkü varlığımızın farkında olup nöronlarımızı yönetebiliyoruz. Özgür irade istediğini yapabilmek değil, elinden geleni yapmaktır. Sınırlı seçenek içinde, sınırlı kapasiteyle seçim yapmaya özgür irade denir. Bunu teknoloji ve endüstri ile bütünleştirecek olursak teknolojinin gelişme hızı ve parça üretim hızını oranlayın. Bu şekilde hangi ürünlerin piyasa ve ticari ürün olabileceğini anlayabiliriz." dedi.

Almanya'nın endüstri işçi istihdamı ile geliştiğini belirten Demircan, Almanya yapay zeka ve robotlaşmayı gündeminde var ederek çalışmalar yapıyor. Gelecekte işsiz kalmamak için algoritmalı düşünülmelidir. Yetersizlikleri bahane etmemeli kendinizi her anlamda yetiştirmelisiniz. Kendi imkanlarınızı kendiniz yaratmalısınız." ifadelerini kullandı.

>Haber: Şura Bayır (Radyo K.İ)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors