Haberler

KOÜ Kültür Evi'nde Müzik Yeteneği Semineri Düzenlendi

Sanatsal ve kültürel eğitime katkı yapan Kocaeli Üniversitesi Kültür Evi, ev sahipliği yaptığı seminerlerle yediden yetmişe her kesime hitap etmeye devam ediyor.

Kocaeli Üniversitesi Kültür Evi'nde Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hakan Bağcı tarafından "Müzik Yeteneği" isimli seminer gerçekleştirildi. Seminere öğrencilerin yanı sıra Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ümit Kubilay Can ve Öğretim Görevlileri Behzat Cem Günenç, Sencer Ozbay ile Nazlı Başak Başak katıldı.

"Müzik Beynin Her Fonksiyonunu Çalıştırır"

Bireyi sınırlandıran, yapabilirlik ve anlayabilme seviyesinin yetenek olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Hakan Bağcı, bireyin yaşadığı çevrenin, ekonomik koşulların ve ilginin, yeteneğin gelişmesi ya da körelmesine doğrudan etki ettiğini ifade etti. "Bach'ı zamanının en iyisi yapan şey yeteneğini en iyi şekilde dile getirmesiydi" diyen Bağcı, müzik yeteneğinin test edilmesi için güvenilir testlerin kullanılması gerektiğini söyledi.

Müzik yeteneğinin küçük yaşlarda ortaya çıkmasının yanı sıra kişiye kalıtım ile de geçen bir yetenek olduğunu söyleyen Bağcı, "Müzik içinde barındırdığı matematiksel ve duygusal zeka ile iç içe olduğundan dolayı beynin her fonksiyonunu çalıştıran eşsiz bir varlıktır." dedi.

Seminer, Kültür Evi Müdürü Öğr. Gör. Yıldırım Karadeniz'in konuşmalarından dolayı Yrd. Doç. Dr. Hakan Bağcı'ya teşekkür belgesi vermesi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.


Haber: Ayşegül Şahan (BHİ)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors