Haberler

KOÜ’den Gebze’nin Tarihine Işık Tutan Proje

Kocaeli Üniversitesi ve Gebze Belediyesi işbirliğinde düzenlenen Gebze Somut Olmayan Kültür Mirası Projesi kapsamında “Kıtaları Buluşturan Tarihsel Geçiş Hattı Üzerinde Bir Kent: Gebze” adlı kitabın lansmanı ve sergisi, Gebze Kültür Merkezinde bugün (10.05.2018) gerçekleştirildi.

Törene Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halis Aygün, ilçe protokolü, akademisyenler, davetliler, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

“Gebze’nin Kadim Tarihi Açısından Önemli Bir Vesika”

Lansmanın açılışında konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü, “Kocaeli Üniversitesi’nin kentimizin tarihine ve mirasına yapmaya devam ettiği kıymetli katkılardan biri olan, “Kıtaları Buluşturan Tarihsel Geçiş Hattı Üzerinde Bir Kent: Gebze” kitabı tanıtımı ve sergisinde sizleri görmekten büyük mutluluk duyuyorum. Bugün tanıtımını gerçekleştirdiğimiz, üniversitemiz öğretim üyesi Tülin Cengiz’in çalışmaları Gebze Belediyesi’nin katkıları ile hazırlanan kitabın, Gebze ilçemizin kadim tarihi ve kültürel eserleri hususunda önemli bir vesika olacağına şüphe yoktur. Tülin Hocamızın, saha çalışması marifetiyle, köy köy gezerek ortaya çıkartmış olduğu gelenek, görenekler, tören, türkü, masal ve ninniler, halk hekimliği bilgileri aziz milletimizin nasıl canlı bir hafızaya sahip olduğunun ve kültürüne sahip çıktığının en önemli örneğidir.” ifadelerini kullandı.

Kocaeli’nin sadece sanayi değil kültürel çalışmalara da öncülük ettiğini vurgulayan Rektörümüz, “Kocaeli, son dönemde Kartepe Zirvesi, Tarih Sempozyumu, kitap fuarı ile bir sanayi kenti olduğu kadar kültür kenti olma yolunda da önemli adımlar atmıştır. Göreve geldiğimizden beri bu yönde gerçekleştirilen faaliyetlerin tümüne iştirak etmeye gayret ettik, bundan sonra da arttırarak sürdürmeyi hedefliyoruz. Bu gayemiz ve hedefimize önemli bir katkı sunan Gebze Kitabının hazırlanmasında emeği geçen, başta Tülin Cengiz Hocamız ve Gebze Belediye Başkanımız olmak üzere herkese en kalbi teşekkürlerimi sunuyorum. Bu tarz çalışmaların artmasını yürekten temenni ediyor, ortaya konulan bu eserin hayırlara vesile olup ülkemiz kültürel mirasına katkıda bulunmasını niyaz ediyorum.” dedi.

Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker de projenin hayata geçirilmesinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “İki yıl önce Kocaeli Üniversitemizle bir protokole imza attık. Bu protokol ile Gebze’nin tarih, kültür, tabiat, sanat, mimari ve folklor mirasının ortaya çıkartılmasını amaçladık. Proje kapsamında bugün bir sergimizi açtık. Aynı zamanda Gebze’mizin tarihini, kültürünü anlatan “Kıtaları Buluşturan Tarihsel Geçiş Hattı Üzerinde Bir Kent: Gebze” kitabının tanıtımını yapıyoruz. Projeye destek veren başta Rektörümüz olmak üzere, Dekanımıza, hocalarımıza, öğrencilerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Belediye Başkanı Adnan Köşker tarafından, Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü’ye çiçek takdim edilmesinin ardından protokol üyelerine “Kıtaları Buluşturan Tarihsel Geçiş Hattı Üzerinde Bir Kent: Gebze” kitabı hediye edildi. Ayrıca kitabın yazarı Dr. Öğr. Üyesi Tülin Cengiz tarafından proje kapsamında ortaya çıkartılan Gebze’nin tarihi ve kültürü hakkında bir sunum yapıldı.

Kitap tanıtımının ardından Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü sergiyi gezerek bilgi aldı.


Haber: Yağmur Kara – Fatih Osma (BHİ)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors