Haberler

Üniversitemizde Cumhuriyet ve Kazanımları Paneli Düzenlendi

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. yılı etkinlikleri kapsamında üniversitemizde, "Cumhuriyet ve Kazanımları" adlı panel düzenlendi.

Mühendislik Fakültesi Prof. Dr. Savaş Ayberk konferans salonunda bugün (24.10.2018) düzenlenen panele öğrencilerin ilgisi yoğun oldu.

Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Şirin moderatörlüğünde gerçekleştirilen "Cumhuriyet ve Kazanımları" panelinde konuşmacı olarak İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Mert Gürer ile Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörü ve İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Akın Deveci yer aldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan panelde, KOÜ TV tarafından hazırlanıp Doç. Dr. Sedat Özel'in koordine ettiği kısa film gösterimi yapıldı. Panelin açılış konuşmasını yapan Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Şirin, cumhuriyetin tarihsel bir sürecin ürünü olduğunu, Cumhuriyet 29 Ekim'de ilan edilmiş olsa bile bu kavramın birden ortaya çıkmadığını geçmişe dayandığını ifade etti.

Panelde, "Cumhuriyet ve Medya" konusu ile ilgili konuşan Dr. Öğr. Üyesi Akın Deveci, Milli Mücadele dönemi ve öncesinde Atatürk'ün basına verdiği önem ve bu kapsamda attığı adımları aktardı. Atatürk'ün sırasıyla, "Minber", "İrade-i Milliye" ve "Hâkimiyet-i Milliye" olmak üzere üç gazete çıkardığını söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Deveci, "Yaptıklarını ve yapacaklarını halka duyurarak kamuoyu oluşturmak isteyen Atatürk, Kurtuluş Savaşı'nı başlattığı andan itibaren basından destek almış ve basının gücünü en etkili şekilde kullanmıştır." dedi. Gazetelerin isimlerinden yola çıkarak Atatürk'ün geleceğe dair planlarının okunabildiğini aktaran Dr. Öğr. Üyesi Deveci, yönetim şeklinin Cumhuriyet olacağına dair duyurusunu da ilk defa İzmit'te yapmış olduğu basın toplantısında gazetecilerle paylaştığını sözlerine ekledi.

Dr. Öğr. Üyesi Mert Gürer ise "Cumhuriyet ve Sinema" konusunda konuşma gerçekleştirdi ve sinemanın ülkemizdeki gelişim sürecini anlattı. Sinemanın kitleleri bir salona toplayarak, onlara toplu bir şekilde hitap edebilme olanağı sunduğunu aktaran Dr. Öğr. Üyesi Gürer, kitlelere bilgi vermenin ve bilinç oluşturmanın en güzel aracının sinema olduğunu belirtti. Sinema konusunda ülkemizdeki ilk ismin Muhsin Ertuğrul olduğunu söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Gürer, "1922-1953 yılları arasında Muhsin Ertuğrul 29 film üretmiştir. O dönemin koşulları, ulaşımı, maliyeti göz önüne alındığında çok ciddi bir başarı olduğunu görebiliyoruz." dedi. Cumhuriyetin ilk yıllarında yapılan filmlerin günümüze çok fazla ulaşamadığını söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Gürer, "Sinema beraberinde farklı oluşumları da ortaya çıkarıyor. Bunlardan bir tanesi sinema eleştirisi. O dönemde insanların sinemaya ulaşması sınırlı ancak sinema eleştirileri ile daha fazla insan sinema hakkında fikir sahibi oluyor. Yazılı basının da bu anlamda sinemaya destek olduğunu görebiliyoruz" dedi. Konuşmaların ardından soru-cevap bölümüne geçildi. Konuşmacılara teşekkür belgesi takdim edilmesi ile panel son buldu.


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors