Haberler

KOÜ’de ‘Frankfurt Okulu ve Eleştirel Teori’ Semineri Düzenlendi

Kocaeli Üniversitesi Felsefe Bölümü’nün ikincisini düzenlediği Felsefe Seminerlerinin bu haftaki konuğu İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden Doç. Dr. Ertan Kardeş oldu.

İletişim Yayınlarınca 2015 yılında basılan, “Schmitt'le Birlikte Schmitt'e Karşı: Politik Felsefe Açısından Carl Schmitt Düşüncesi” adlı eserinin yanı sıra yayınlanmış makale ve sunmuş olduğu bildirileriyle felsefe alanına önemli katkılarda bulunmuş olan Doç. Dr. Ertan Kardeş, seminer programında “Frankfurt Okulu ve Eleştirel Teori” adında bir sunum gerçekleştirdi.

Sunumunda Frankfurt Okulu’nun en sıra dışı kişisi olan ve felsefenin birçok alanında önemli katkılarda bulunmuş Walter Benjamin’i hukuk, politika ve tarih düzleminde irdeleyen Ertan Kardeş, 2017 yılında yayınlanan, “Dar Kapıdaki Mesih: Walter Benjamin ve Politik Felsefesi” adlı eserinden örnekler verdi.

Sunumda Walter Benjamin’in teorik arka planını oluşturan temelleri ortaya koyan Ertan Kardeş, Walter Benjamin’in gerçek bir politik toplumun nasıl inşa edilebileceği sorunun kendisini ilk dönemlerinden itibaren meşgul eden bir problem olarak ele alındığına dikkat çekti. Doç. Dr. Kardeş, ayrıca Walter’in politika kuramında meteryalizm ve teolojinin birlikteliğinin çeşitli yorumlara yol açtığını kaydetti. Walter Benjamin üzerine yapılan sunum soru-cevap kısmının ardından sona erdi.


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors