Haberler

Denizcilik Fakültesi, Sektörde Siber Güvenlik Eğitimi Verdi

Kocaeli Üniversitesi Denizcilik Fakültesi tarafından 24 Ekim 2018 tarihinde IMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi salonunda Denizcilik Sektöründe Siber Güvenlik (Cyber Security) eğitimi verildi.

Lloyds Register Türkiye ve Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi katkılarıyla Denizcilik Fakültesi tarafından düzenlenen seminere, Lloyds Register Siber Güvenlik Global Grup Başkanı JP Cavanna konuşmacı olarak katıldı ve şirketlerin siber güvenliği ve özellikle de denizcilikte siber güvenlikteki son gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Denizcilik Sektöründeki şirketler ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği seminerin açılışında konuşan Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özcan Gündoğdu, "Düzenlemiş olduğumuz siber güvenlik eğitimi hem öğrencilerimiz hem de ilimizdeki denizcilik firmaları için yararlı olacaktır. Endüstri 4.0'ın dolayısıyla sektörümüzde de Shipping 4.0'ın hayata geçirilmeye başlandığı bir dönemde bu eğitim çok daha büyük önem kazanacaktır." dedi. Denizcilik Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Bamyacı ise hem öğrencilerimize, hem de Kocaeli'deki denizcilik şirketlerine yönelik bu tür eğitimlere devam edeceklerini söyledi.

Lloyds Register Türkiye Ülke Müdürü Engin Yazıcıoğlu, denizcilik sektörüne yönelik siber riskler konusuna dikkat çekmek ve sektörü bilgilendirmek amacıyla bu seminerin düzenlendiğini belirtirken, Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şube Başkanı Av. Vedat Doğusel da şube olduktan sonra Denizcilik Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Muhammed Bamyacı'nın çabalarıyla gerçekleşen bu ilk uluslararası eğitim seminerine ev sahipliği yapmaktan dolayı çok mutlu olduklarını ifade etti.

İngilizce'den Türkçe'ye simültane tercümesinin Prof. Dr. Özcan Gündoğdu tarafından yapılan konuşmasında Lloyds Register Siber Güvenlik Grup Başkanı Mr JP Cavanna, siber güvenliğin bir Bilgisayar Teknolojileri (IT) problemi olmadığını, şirketlerin sadece IT departmanlarına güvenerek güvende olacaklarını düşünmelerinin büyük bir hata olacağını aktardı. Nesnelerin İnternet'i (Internet of Things, IoT) ve sosyal medyanın da bu alanda önemli zayıf noktalar olduğunu vurgulayan Cavanna, şirketlerin, personelini eğiterek ve profesyonel yardım alarak siber güvenliklerini çok büyük bütçelere gerek kalmadan sağlayabileceklerini aktararak, siber güvenlik alanında dünyada büyük şirketlerin yaşadıkları problemlerden örnekler verdi. Seminer, soru cevap bölümü ile son buldu.


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors