Haberler

Atatürk ve Japonya Konferansı Düzenlendi

Kocaeli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi tarafından Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aramızdan ayrılışının 80. yıl dönümü anısına bugün (08.11.2018) konferans düzenlendi.

"Atatürk ve Japonya" adlı konferansta konuşmacı olarak Ankara Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ali Merthan Dündar yer alırken, Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emre Özel, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elşen Veli, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selman Aziz Erden, Uzunçiftlik Nuh Çimento MYO Müdürü Prof. Dr. Engin Özdemir, Kartepe Turizm MYO Müdürü Prof. Dr. Sami Karacan, akademisyenler ve öğrenciler katılım gösterdi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Mustafa Kemal Atatürk'ün naaşının Anıtkabir'e yolculuğunu anlatan slayt gösterimiyle başlayan konferansın açılış konuşmasını Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü yaptı.

"Türkler Hiçbir Zaman Devletsiz Kalmadı"
Rektörümüz Prof. Dr. Hülagü, "Binlerce yıllık Türk Tarihi içerisinde, devlet hep baki kalmış; zaman zaman sadece adı ve coğrafyası değişmiştir. Her karanlık anda, her buhranda, bu milletin özünden çıkmış olan bir kahramanın önderliğinde birleşerek, Türkler asla devletsiz kalmamış, boyunduruk altına girmemiştir. Gazi Mustafa Kemal'in şahsında birleşen Aziz Milletimiz, bugün bir parçası olmaktan gurur duyduğumuz Cumhuriyeti kurarak, Atatürk'ün en büyük eserinin ilhamı olmuştur.

Mustafa Kemal, ender yetenekte bir subay ve askerlik sanatını en iyi icra eden sanatkarlardan biri olmakla beraber, Cumhuriyet kurulur kurulmaz barışın önemini kavrayarak hareket etmiştir. Hızla her ülkede temsilcilikler açıp diplomatik ilişkileri geliştirerek Cumhuriyetimizin uluslararası arenada itibarını ve tanıtımını yapma hususunda çaba sarf etmiştir. Bu süreçte kadim tarihimizden bu yana güçlü ilişkilerimizin bulunduğu Japonya ise, daimi bir dostluk içerisinde ilişkilerimizi sürdürdüğümüz kardeşlerimizden olmuştur. Farklı düzeylerde defalarca tanık olduğumuz Türk - Japon ilişkilerinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm yıldönümü münasebetiyle, "Atatürk ve Japonya" konulu konferansta yine ele alınmasından ötürü büyük memnuniyet duyuyor, konuşmacılara ve katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum." dedi.

"Türk-Japon İlişkileri Uzun Yıllara Dayanıyor"
Bir cihan imparatorluğunun yıkılmasının ardından millet olarak tekrar ayağa kalkabilmemizi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına borçlu olduğumuzu vurgulayarak sözlerine başlayan Prof. Dr. Dündar, "Mirasının sonuna kadar takipçisi olacağız." dedi. Türk-Japon ilişkilerinin uzun yıllara dayandığını, Türk tarihine bakıldığında Japonlardan ilk bahseden kişinin Kaşgarlı Mahmut olduğunu aktaran Prof. Dr. Dündar, "Özellikle 1984-85 yıllarında Japonya'nın Çin'i, 1904-1905 yıllarındaki savaşla da Rusya'yı yenmesi Atatürk'ün ilgisini çekmiş ve Japonları yakından takip etmeye başlamıştır. Bunu da kendi kaleme aldığı eserlerden görmekteyiz." açıklamasında bulundu. Türkiye'de her zaman Japonya'ya karşı büyük bir sempati olduğunu belirten Prof. Dr. Dündar, "Ancak bu sempati ve yakından takibin, Türkiye'nin modernleşmesinde bir etkisi mevcut değil." dedi. Konferans, Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü'nün, Prof. Dr. Dündar'a teşekkür belgesi takdim etmesiyle son buldu.


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors