Haberler

KOÜ, TÜBİTAK Desteğiyle Meme Kanserinde Erken Teşhisi Amaçlıyor

KOÜ'nün bilim dünyasını heyecanlandıran TÜBİTAK destekli ARDEB 1001 projesi, tamamen yerli deney metotlarını kullanarak kadın ölümlerinde ikinci sırada yer alan meme kanserine erken tanı koymayı hedefliyor.

Bilgiyi üreten ve uygulayan bir kamu kurumu sorumluluğuyla toplum sağlığının korunmasına ve iyileştirilmesine öncülük eden Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi, sürdürdüğü bilimsel faaliyetler doğrultusunda uluslararası düzeyde araştırmalar yaparak bilimin gelişmesine katkıda bulunuyor.

Bilim Dünyasını Heyecanlandıran Proje

Yürüttüğü bilimsel projelerle bilim dünyasında heyecan yaratan Üniversitemiz, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan'ın yürütücülüğündeki TÜBİTAK destekli ARDEB 1001 projesiyle meme kanserinin erken teşhisine yönelik biomarker moleküller keşfetmeyi amaçlıyor. Günümüzde mevcut moleküller, hastalığın sadece seyri ile ilgili bilgi verirken, bu proje meme kanserini ilk evrede teşhis ederek hastalığın ölümle sonuçlanmasına engel olmayı hedefliyor.

Deney Metotları Tamamen Yerli

Kanda dolaşan tümör dokusuna ait bir proteine ulaşmayı amaç edinen projenin deney metotları tamamen yerli olma özelliği de taşıyor.

Projenin detaylarını paylaşan Prof. Dr. Zafer Utkan, "Kanın içerisinde tümör hücresine karşı vücut tarafından üretilen otoantikor isimli savunma molekülleri var. Bu hücreleri kullanarak kanserin erken teşhis edilmesine yönelik molekül bulmayı amaçladığımız projeyle TÜBİTAK'a başvuruda bulunduk. Yapılan değerlendirmeler sonucu proje desteklenmeye uygun görüldü. Projenin destek görmesi özgün, metodolojik olarak hatasız ve içerisindeki bilgilerin de doğru aktarılmış olmasına bağlıydı. Bizim projemiz de tüm bu kriterlere uygun bulundu" ifadelerini kullandı.

Proje Süresi 2 Yıl

2 yıl içerisinde tamamlanması planlanan proje için TÜBİTAK'a ara raporlar verileceğini kaydeden Prof. Dr. Utkan, "TÜBİTAK'tan belli bir bütçe alıyoruz ve bu bütçeyi yerinde kullandığımızı raporlarımızla kanıtlamak durumundayız. Doku toplamasından verilerin birleştirilmesine kadar olan süreci bu raporlamalarla TÜBİTAK'a iletecek, hedefimize adım adım yaklaştığımızı belgelerle sunacağız" şeklinde konuştu.

"TÜBİTAK ile KOÜ Altyapısı Birleşince Başarıya Ulaşılacak"

TÜBİTAK gibi prestijli bir kurumdan alınan destek ile KOÜ'nün altyapısı birleşince başarıya ulaşılabileceğini söyleyen Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Kasap ise, "Projenin başarıyla sonuçlanması halinde patent almamız söz konusu. Bu yöntemi ticarileştirerek dünya çapında yaygın kullanımını sağlayabiliriz. Kocaeli Üniversitesi'nin mevcut laboratuvarları projeyi layıkıyla yerine getirecek altyapıya sahip. TÜBİTAK'ın verdiği destekle de başarılı sonuçlar elde edeceğimize inanıyoruz" dedi.

Prof. Dr. Zafer Utkan'ın yürütücülüğündeki ARDEB 1001 projesinde, Prof. Dr. Murat Kasap, Yrd. Doç. Dr. Aylin Kanlı, Yrd. Doç. Dr. Bora Günel, Doç. Dr. Gürler Akpınar ve Arş. Gör. Kübra Karaosmanoğlu Yönezen gibi önemli isimler yer alacak ve araştırma sürecinde elde edilen veriler yeni projelerin de kapısını aralayacak.


Haber: Helin Kaya (BHİ)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors