Haberler

Meme Kanseri Hastalarının Sorunları ve Farkındalık Programı

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, her 10 kadından birinin meme kanserine yakalandığını ve erken tanının kanserin önlenmesinde büyük etken olduğunu vurguladı.

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Konferans Salonu'nda dün (30.10.2017) meme kanserinde erken teşhisin öneminin vurgulanması ve meme kanseri farkındalığının arttırılması amacıyla "Meme Kanseri Hastalarının Sorunları ve Farkındalık Programı" düzenlendi. Programın ilk kısmında Kocaeli Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencilerinden Nermin Dadaşbeyli ve Nazlı Özcan katılımcılara müzik dinletisi sundu.

Ayda 5 Dakika Kendinizi Muayene Edin

Programın açılış konuşmasını yapan Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, "Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser türü. Her 10 kadından biri meme kanserine yakalanıyor. Meme kanserinin görülme sıklığı artarken farkındalık çalışmaları ile tanı ve tedavi olanakları da artmakta. Tarama programlarına katılamayanların kendini 5 dakika muayene etmesi hayat kurtarıcı olacaktır" dedi.

"Her 100 Hastadan 1'i Erkek"

Erken tanıyla beraber meme kanserinin baş edilebilir bir hastalık olduğunu belirten Prof. Dr. Cantürk, "Sigara ve alkol tüketimini azalttığımız takdirde meme kanserini kontrol altına alabiliyoruz. Geç evlenmek, fazla östrojen, geç çocuk sahibi olmak ve az emzirmek meme kanserini arttıran riskler arasında. Meme kanseri ne kadar kadın hastalığı olarak bilinse de erkekler de dikkatli olmalı çünkü her 100 hastadan 1'i de erkek" diyerek sözlerini tamamladı.

Programın ikinci kısmında meme kanseri hastaları İTÜ İşletme Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hatice Camgöz Akdağ, Semra Bilgisu ve Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Hemşiresi Birsen Öner, hastalıkla tanışmalarını, hastalıkta yaşanan sorunları ve sonrasında gelişen süreçleri anlattı. Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aslıhan Özlem Polat Işık ise hastalığın psikolojik boyutlarına değindi. Program, Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk'ün katılımcılara teşekkür belgesi ve çiçek takdiminin ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.


Haber: Ayşegül Şahan (BHİ)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors