Haberler

Kızılay Haftası: 1 Kan, 3 Can Kurtarır

Kızılay Haftası, Türkiye'nin tarafsızlık, bağımsızlık ve ayrım gözetmeme ilkeleriyle hareket eden yardım kuruluşu olan Kızılay tarafından her yıl kasım ayının ilk günleri farkındalık yaratma ve faaliyetlere dikkat çekmek için çeşitli etkinlikler ile kutlanıyor.

Bu hafta kapsamında Kızılay'ın kuruluş amacı ve yürüttüğü insani yardım faaliyetleri özellikle öğrencilere, gençlere ve kamuoyuna anlatılarak, Türk Kızılay'ına ve faaliyetlerine yönelik farkındalık yaratılmaktadır.

Kızılay'ın kuruluş süreci hakkında bilgi veren Kızılay Kocaeli Şube Başkanı Doç. Dr. Cengiz İpek, Kızılay'ın, savaş alanında yaralanan askerlere hiçbir ayrım gözetmeksizin yardım etmek arzusundan doğduğunu belirtti. Kızılay'ın 11 Haziran 1868 tarihinde "Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti" adıyla Dr. Marko Paşa, Dr. Abdullah Bey, Dr. Kırımlı Aziz Bey ve Serdar Ekrem Ömer Paşa tarafından kurulduğunu belirten İpek, kurumun 1947'de Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün isteği ile "Türkiye Kızılay Derneği" adını aldığını ifade etti.

"İnsanlar Arasında Karşılıklı Dostluğu Destekler"
Kızılay'ın sel, deprem ve yangın gibi felaketlerde geçici barınma ve aş temininden sorumlu olduğunu kaydeden Doç. Dr. Cengiz İpek, okullarda bulunan Kızılay Kulüpleri'nin afet bilincini ve yardımseverlik duygusunu aşılamak için kurulduğunu söyleyerek, sözlerini şöyle sürdürdü;

"İnsanlık, ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, gönüllü hizmet, birlik ve evrensellik olmak üzere 7 temel ilkemiz var. Savaş alanında yaralılara ayrım gözetmeksizin yardım etme isteğinden doğan Kızılay, her nerede olursa olsun insan ıstırabını ulusal ve uluslararası kapasitesi dâhilinde önlemek ve dindirmek için çabalar. Amacı; insan hayatının, sağlığının korunması ve insan onuruna saygı duyulmasının sağlanmasıdır. Bütün insanlar arasında karşılıklı anlayışı, dostluğu, işbirliğini ve kalıcı barışı destekler." dedi.

"Kadınlar Yılda 1, Erkekler yılda 4 Kez Kan Verebilir"
Kızılay Kan Bağış Merkezleri'nin işleyişinden bahseden Cengiz İpek, "Sabit ve gezici kan bağış merkezlerimiz var. 18-65 yaş diliminde bulunan her sağlıklı bireyden kan alımı yapılmaktadır. Ayrıca kadınlar bir yılda 3 erkekler ise 4 kez bağışta bulunabilir ve toplanan bağışlar sağlıklı bir şekilde taranarak sağlık merkezlerine taşınır. Unutmayalım kan sürekli bir ihtiyaçtır. 1 kan 3 can kurtarır." ifadelerini kullandı.

"Afet Her An Gelebilir"
Kızılay Kocaeli Şube Başkanı Doç. Dr. Cengiz İpek, kök hücrelerin yaşam boyu kendi kendini yenileme ve tamamen olgun hücrelere dönüşebilme kapasitesine sahip hücreler olduğunu belirterek, Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi'nin çalışmaları ile bilgiler de bilgi verdi. İpek, "Bağışçılarda 18-50 yaşlarında ve bilgilendirilmiş onam vermiş olan sağlıklı birey olma koşulu aranmaktadır. Bu koşulların sağlanması durumunda kişi kök hücre bağışında bulunabilir. Ayrıca 2868 BAĞIŞ yazıp Kızılay'a katkıda bulunmalılar, kan bağışı yapıp gönüllü olmalılar. Unutmamalıyız ki Afet her an gelebilir. " diyerek sözlerini sonlandırdı.

Haber: Simge Karataş (Radyo K.İ.)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors