Haberler

6.DOĞU MARMARA SANAYİ VE TEKNOLOJİ FUARI

Kocaeli Sanayi Odası öncülüğünde gerçekleştirilen Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı, bölgedeki sanayi kuruluşlarının ürettiği tüm yenilikleri aynı çatı altında, sektörün önde gelen profesyonelleri ile buluşturuyor. Bu sene 6.’sı düzenlenen fuar, katılımcılara önemli iş bağlantıları kurabilme imkanı veren ve sanayideki tüm yeniliklerin yer aldığı profesyonel bir ortam sunuyor.

Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Takım Lideri Dr. Ahmet Şen bugün (26.11.2019) Gizem Uçar’ın sunduğu Güne Bakış programına konuk oldu. Dr. Ahmet Şen, SANTEK Fuarı hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

“Sanayi ve Teknolojinin Birleşimiyle SANTEK”

Dr. Ahmet Şen, 6 Kasım’da gerçekleştirilen 6’ncısı düzenlenen Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı’nın düzenlenme amacına ilişkin açıklamalarda bulundu. Şen: “SANTEK, sanayi ve teknolojinin birleşmesinden oluşmaktadır. Fuar katılımcılara yeni iş fırsatları yakalama, yeni işbirlikleri kurma imkanı, üniversite ve bilim çevrelerinin sanayi sektöründe faaliyet gösteren dernek, federasyon, sivil toplum kuruluşları ile bir arada olma fırsatı sunmanın yanı sıra; fuar kapsamında düzenlenen etkinliklere katılarak yeni teknolojiler ve son trendlerden haberdar olma olanağı, iş adamları ile yapılan görüşmeler sonucu ülke ekonomisine katkı sağlayacak yüksek ölçekli iş bağlantıları kurma imkanı sağlamaktadır. SANTEK Fuarı, üniversitelerin Ar-Ge çalışmalarının sanayi ile işbirliği projelerini sunma, girişimcilerin yenilikçi projelerini sanayicinin ve yatırımcının bilgisine sunulmasına katkı sağlar.” diye konuştu.

“Fuar Aslında Bir Vitrindir”

SANTEK fuarının ilk düzenleniş tarihi ve sanayi alanına katkılarından bahseden Dr. Şen, “SANTEK fuarı, 6 yıl önce ülke sanayisinin teknolojik ürünleri ile ülke kalkınmasında ve 2023 Vizyonunun gerçekleşmesine destek gibi büyük bir vizyon ile yola çıkmıştır. SANTEK Fuarı Kocaeli Sanayi Odası ve Kocaeli Ticaret Odası işbirliğiyle, Kocaeli Valiliği, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Kocaeli İl Müdürlüğü, Kocaeli Büyük Şehir Belediyesi, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı destekleriyle 6-9 Kasım tarihlerinde Kocaeli Belediyesi Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleşmiştir. Fuar, hedef bölge ekonomisine ve turizmine daha fazla katkı sağlamaktır. Önemli bir ifade vardır: “Para üretilen yerde değil, vitrin olduğu yerde kalmaktadır.” Fuara katılan savunma sanayi firmalarından dört tanesi dünyanın en büyük 100 savunma şirketi arasındadır. Bu katılım savunma sanayine tedarikçi olmak isteyen bölge firmalarımız için önemli bir fırsat. Yurt dışından ithal edilen savunma sanayi ürünlerinin yerli teminine ilişkin ikili iş görüşmeleri ile işbirliği kurabilme fırsatı oluşturmuştur.” ifadelerini kullandı.

“Üretimde Amaç İnovatif Ürün”

Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Takım Lideri Dr. Ahmet Şen SANTEK fuarında yapılan Proje Pazarı’nın amacına değinerek sanayi ve girişimcilere katkılarından bahsetti. Dr. Şen, “Ülkemizde üretilen ürünlerin rekabet gücünün arttırılabilmesi, inovatif veya ikame ürün olmak için Ar-Ge çalışmalarının yapılması ve yeni teknolojilerin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Daha yüksek katma değer elde edebilmek için ülke kaynaklarının kendi imkânlarımızla uluslararası rekabet yeteneği yüksek ürünlere dönüştürülmesi için Doğu Marmara Bölgesi yoğun endüstriyel konum dikkate alınarak tüm sektörler için olmazsa olmaz, elektrik, elektronik, savunma sanayi ihtiyaçları alanlarını kapsayan Elektrik, Elektronik Teknolojileri -ELOTEG- proje pazarı düzenlenmiştir.” diye konuştu.

Haber: Ayşe Sayın (Radyo K.İ.)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors