Haberler

3M Eğitim ve İnovasyon Merkezi Teknik Gezisi

Kocaeli Üniversitesi Ford Otosan İhsaniye Otomotiv Meslek Yüksekokulu Oto Boya ve Karoseri Programı 1. Sınıf Öğrencileri, Renk ve Yüzey Bilgisi Dersi kapsamında 3M Eğitim ve İnovasyon Merkezi’ne teknik gezi gerçekleştirdi.

Öğr. Gör. Şehriban Öncel ve Ford Otosan Boyahane Proses Uzmanı Muharrem Altıoğlu tarafından 10 Mayıs’ta düzenlenen teknik gezi, 3M Türkiye Satış Yöneticisi Serkan Ilgun’un araç plaka filmleri, steteskop gibi çok bilinen 3M ürünlerini tanıtmasıyla başladı. Eğitim merkezi kısmına geçilmesi ile birlikte otomotiv yüzey hazırlama aşamasında çok büyük öneme sahip aşındırıcı sistemlerin yapısı, mikroskop altında incelenerek üretimdeki mikroreplikasyon yönteminden bahsedildi.

Teknik gezinin devamında 3M’e ait; kaynakla bağlantı işlemleri sırasında kullanılan anlık renk değiştiren maskeler, cam filmleri, akıllı telefon ekranlarında kullanılan aydınlatma sistemleri, iş güvenliği kapsamındaki reflektör sistemler ve askeri alanda kullanılan koruyucu ekipmanlar incelendi. Daha sonra otomotiv OEM üreticilerinin üretim sırasında kullandıkları; hidrofobik cam yüzeyler, ses sönümleme malzemeleri, araç içinde kullanılan güçlü yapıştırıcılar (1 cm2’lik alanda 400 kg yapışma kuvveti), aşındırıcı sistemler (zımpara ve polisaj) gibi birçok farklı ürün, eğitim aracı üstünde birebir incelendi. 3M Ar-Ge merkezine geçilmesi ile öğrenciler, boya kaplanmış bir sac parçadaki aşamaları öğrenerek yüzey hatalarını öğrendi.

Öğrenciler, düzenlenen teknik gezi ile Otomotiv Yüzey İşlemleri konusunda ufuk açıcı bilgiler kazanarak aşındırıcı sektöründeki son teknolojiyi takip etme fırsatı buldu.


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors