Haberler

KOÜ'den Trafik Kazalarının Önlenmesi Adına Önemli Proje

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nde yapılan "Sürücü Yorgunluğu Sezme Sistemi Geliştirilmesi" projesiyle sürücünün yorgunluğundan veya ani durum değişikliğinden kaynaklanan kazaların en aza indirilmesi hedefleniyor.

Prof. Dr. Yaşar Becerikli, "Üzerinde çalıştığımız projeyi geliştirerek aracın diğer sistemleriyle entegre edip trafik kazalarının önüne geçmeyi hedefliyoruz." dedi.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Arş. Gör. Burcu Kır Savaş'ın doktora çalışması olan ve daha sonra Bilimsel Araştırma Projesi (BAP) haline getirilen çalışma kapsamında, sürücünün anormal durumlarının belirlenerek elektronik ortama aktarılması amaçlanıyor.

Kamera Yardımıyla Yüzdeki Durumlar Tespit Edilecek

Projenin gelişim aşaması hakkında bilgi veren Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Becerikli, "Günümüzde araç yoğunluğuyla beraber sürücü hatasından kaynaklanan çok sayıda trafik kazası yaşanmakta. Bu tür kazalarının önüne geçmek adına böyle bir projeyi hayata geçirmeye karar verdik. İlk etapta sürücünün yorgun olduğunun yüzünden anlaşılacağını düşündük. Araca yerleştireceğimiz kamera ile yüz sezme yöntemini kullanarak sürücünün yüzünde yaşanan değişimlerin algılanabileceğini planladık." dedi.

Gelişim aşamasında olan projede, sürücünün kafa bölgesindeki her hareketin göz önünde tutulduğuna dikkat çeken Becerikli, "Sürücü, eğer uyumak üzereyse veya yorgunsa bu ilk olarak gözlerden anlaşılır. Gözdeki uyku haline bağlı olarak göz kırpma sayısı birinci parametremiz oldu. Bunun dışında, sürücünün ağız bölgesinde yaşanan değişimler ve sık esneme yapması bizim için ikinci uyarandır. Üçüncü parametremiz ise baş bölgesinde yaşanan değişikliklerdir. Kişi, uykulu olduğu zamanlarda başını yana eğebilir. Bu kapsamda baş durumu ile uyku arasındaki ilişki tespit edilebilir." ifadelerini kullandı.

Anormal Durumların Tespiti Yapılacak

Proje kapsamında Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'ne bir direksiyon seti alındığını ve bu set üzerinde deneme çalışmaları yapıldığını aktaran Prof. Dr. Becerikli, sözlerini şöyle sürdürdü: "Arkadaşlarımız bu set ile gerçeğe yakın araba kullanımını gerçekleştirirken karşılarına kurduğumuz bir kamera sistemi de bu anları kaydediyor. Kamera yardımıyla göz, ağız ve baş durumlarını değerlendirip parametreler çıkararak normal durum ile anormal durum arasındaki farkları ortaya koyuyoruz."

Becerikli, "Bu farkı ortaya koyarken de bir sınıflandırma yöntemi uyguluyoruz. Sarıdan kırmızıya doğru bir uyarı sitemi planladık. Bu sürecin sonunda da bu uyaranlara karşılık olarak bir alarm sistemi tasarlamayı düşünüyoruz. Örneğin, koltuğa titreşim motoru aracılığıyla titreşim verilebilir ya da sürücünün anlayabileceği şekilde bir ışık yanıp sönebilir. Tehlikenin seviyesine göre uyarıcıların seviyesi arttırılabilir. Bu projedeki amacımız, bu seviyeleri ve alarm durumlarını tespit ederek elektronik ortama aktarmak." dedi.

Ani Bayılma ve Kalp Krizi Riski de Göz Önünde Bulunduruldu

Bu sistemin sadece yorgunluğu belirlemekle kalmayıp sürücünün direksiyon başındayken yaşadığı bir sağlık sorununu da tespit edebileceğini aktaran Becerikli, "Sürücü, direksiyon başındayken ani bir bayılma, kalp krizi ve bunlara bağlı bazı sorunlar yaşayabilir. Tüm bunlar yaşanırken aşırı hız ile giden bir aracın birden bire kendini kilitlemesi, trafikteki diğer araçlar için tehlike oluşturacaktır. Günümüzde çarpışma önleyici sistemler, önümüzdeki araçları kontrol eder ancak arkada kalan araçlar da düşünülmelidir. Bu sebeple, tüm sistemler entegre bir şekilde çalışmalıdır." ifadelerini kullandı.

Kocaeli Üniversitesi'nden proje kapsamında oldukça destek gördüklerini de belirten Yaşar Becerikli, "Bu noktada üniversitemize ve Rektörümüz Prof. Dr. Sadettin Hülagü'ye teşekkür ediyoruz. Projede biraz daha ilerlememiz halinde yayın yapma fırsatı da bulacağız. Destek veren herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu yılın sonunda veya en geç 2019 yılının ilk aylarında projemizi tamamlamayı planlıyoruz." dedi.


Haber: Helin Kaya (BHİ)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors