Haberler

KOÜ'nün Desteğiyle Romanya'da Uluslararası Kongre Düzenlendi

Kocaeli Üniversitesi, ssTurkish Studies Dergisi ve Uluslararası Balkan Üniversitesi işbirliğiyle Valahia Üniversitesi'nin ev sahipliğinde, 26-28 Ekim 2018 tarihleri arasında Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi (INCSOS IV), Uluslararası Akademik ve Uygulamalı Bilimler Kongresi (INTCACAS) ile Uluslararası Dil Eğitimi ve Öğretimi Sempozyumu (INSLET IV) düzenlendi.

Ülkemizden ve dünyanın pek çok ülkesinden bilim insanlarının katılımı ile gerçekleştirilen organizasyona üniversitemizi temsilen Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ahmet Küçük, Öğrenci İşleri Daire Başkanı Prof. Dr. Mehmet Yıldırım ve çok sayıda akademik personel katıldı.

Türk Kültürü Dünyaya Tanıtıldı
Eş zamanlı gerçekleştirilen kongrelerde Türkiye, Romanya ve diğer Avrupa Birliği ülkeleri arasında eğitim, siyasi, ekonomik ve ticari hususların değerlendirilmesi, Türk kültürünün özellikle Avrupa ve tüm dünyaya tanıtılması amaçlandı. Kongre Düzenleme Komitesi Başkanları Kocaeli Üniversitesi Öğretim üyeleri Doç. Dr. Doğan Yüksel, Dr. Öğretim Üyesi Serhat Küçük, Çanakkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Avcı, 14 farklı ülkeden 110'nun üzerinde bildiri ile uluslararası bir kongre gerçekleştirdiler.

Kongrenin açılış konuşmasını "Romen ve Türk Millet Tarihi" konulu sunumla Tarihçi-Türkolog Mustafa Ali Mehmet gerçekleştirdi. Kongrede onur konuğu olarak Romanya'nın Türkiye Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, Romanya-Türkiye Ticaret Odası Başkanı Tamer Atalay, Romanya'nın tanınmış akademisyenlerinden Suçi PUSKAS ve Diyabet Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Kerim Güzel yer aldı.

Açılış konuşmaları sonrası düzenlenen ödül töreninde Kocaeli Üniversitesi Farabi Koordinatörü Öğretim Görevlisi Burcu Yüksel, Kongre Genç Araştırmacı ödülünü aldı.

Uluslararası multidisipliner çalışmaların sunulduğu kongrede sunumların ardından Transilvanya kültür gezisi gerçekleştirildi.


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors