Haberler

Psikolojik Yönüyle Kaygı

Kocaeli Üniversitesi Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkez’inde “Sınav Kaygısı ve Baş Etme Yolları “ adlı bir etkinlik düzenlendi. Etkinlikte konuşmacı olarak Uzm. Psikolog Başak Kıcır yer aldı.

Başak Kıcır, insanların sevinç, üzüntü, öfke ve neşe gibi bir takım duygularının olduğunu vurgulayarak “Kaygının da bütün duygular gibi bizim için belli bir işlevi, hayatımızda yeri vardır. Kaygı bizi gelecekte olabilecek tehlikelere ya da olumsuz durumlara karşı hazırlar. Kaygının hiç olmaması da çok olması kadar tehlikelidir. Optimum denilen seviyede yani ortalama bir kaygı olursa bu çalışma motivasyonunuza olumlu bir etkide bulunur.” ifadelerini kullandı.

“Sınav Kaygısının Belirtileri”
Sınav kaygısının dört alanda kendini belli ettiğini belirten Kıcır, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bunlar zihinsel, fiziksel, duygusal ve davranışsal belirtilerdir. Zihinsel olarak sürekli kötüyü düşünme aşaması vardır. Bu da sınav esnasında dikkatinizi toplamakta kişiyi kötü etkiler. Fiziksel belirtileri ise çok hisseden kişi de olabilir buna örnek vermek gerekirse ağız kuruluğu, yüz kızarması, nefes kesilmesi gibi hissetme diyebiliriz. Nefes egzersizleri yaparak kendimizi rahatlatma yoluna gidip, iyi sonuçlar elde edebiliriz dedi.”

Etkinlik, soru cevap şeklinde sona erdi.

Haber: Gizem Topsakal(Radyo K.İ.)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors