Haberler

KOÜ’den Özel Bireylere Yönelik Projeler

Üniversitemizde her yıl özel bireylere yönelik çeşitli projeler hayata geçiriliyor. Spor Bilimleri Fakültesi Dekan yardımcısı Doç. Dr. Elif Karagün’ün yürüttüğü spor psikolojisi dersi kapsamında sosyal sorumluluk proje çalışması olarak Vinsan’da bulunan KOÇDER’de Otizmli bireylere 6 haftalık spor programı uygulandı. Proje çalışması yürüten öğrenciler, otizmli çocuklar ve aileleriyle birlikte 6 hafta süresince oldukça mutlu olduklarını belirttiler.

Otizmli bireylere sundukları katkıdan dolayı Kocaeli Otizmli Çocuklar Dernek başkanı İlkin Kılıçaslan başta dersin öğretim üyesi Doç. Dr. Elif Karagün olmak üzere katkı sunan Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerine teşekkür ederek belge verdi.

Projenin içeriği ile ilgili bilgiler veren Doç. Dr. Elif Karagün “kullanılmayan bilgi çöptür” yaklaşımıyla derslerinde üniversite öğrencilerinin empati becerilerini geliştirmek, engellilerle ilgili farkındalıklarını arttırarak ön yargılarını gidermek amacıyla özel bireylere yönelik spor uygulama çalışmalarını teşvik ettiklerini belirtti. Projeler sayesinde öğrencilerin öğrendikleri bilgiyi kullandıklarını ifade eden Doç. Dr. Karagün, “Bu yolla etkili öğrenme gerçekleşirken, spor eğitmenliği eğitimi alan üniversite öğrencilerinin deneyimleri artıyor. Özel bireyler bu tür projeler sayesinde sosyal destek alıyor, sporla birlikte aktivitede bulunuyor ve yalnız olmadıklarını görüyorlar. Sosyal destek alan özel bireyler moral buluyor ve daha kendilerini iyi hissetmeye başlıyorlar” dedi.

2010 yılından bu tür projeler geliştirdiklerini aktaran Doç. Dr. Karagün, “Bu kapsamda sadece 2018 yılı içerisinde Kocaeli Üniversitesi merkez kütüphanesine 40 adet görme engelliler için kitap seslendirildi. Her dönem otizmli, zihinsel ve görme engelli bireylere yaklaşık 40 civarı çeşitli spor aktiviteleri içeren psikolojik yaklaşımlı projeler yapılıyor. İhtiyacı olan okullara sponsorlar aracılığı ile spor malzemeleri temin ediliyor. Ayrıca sosyal sorumluluk çalışması yapan üniversite öğrencileri özel bireyler hakkındaki ön yargılarını yıkarak sosyal sorumluluk çalışmalarının önemini fark ediyor ve mezun olduktan sonra da bu tür sosyal sorumluluk çalışmalarında yer almaya devam ediyorlar.” açıklamasında bulundu.


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors