Haberler

Analitik Düşünmek İçin Kodlama Eğitimi

Gelişen teknoloji ile birlikte birçok alanda üretimin temelini, yazılımın oluşturacağı öngörülürken yazılım dili olan kodlamanın öğretimi de önemli unsurlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Prof. Dr. Mehmet Yıldırım da kodlama eğitiminin önemi ve küçük yaşta verilen kodlama eğitiminin yararları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kodlama eğitiminin faydalarını anlatarak konuşmasına başlayan Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Bilişim Sistemleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Yıldırım, kodlama eğitimine 7 ila 13 yaş aralığında başlanabileceğini söyledi. Yıldırım, "Kodlama eğitiminde çocukların zihinsel gelişimi için önem verilen bazı noktalar vardır. Temelde dört işlem bilen çocuklar için verilen bu eğitimlerde algoritma yapılarının detaylarından çok o seviyeye gelmek için uğraşılmalıdır. Öğrenme aşaması sadece teknolojik olarak düşünülmemelidir. Çünkü çocuklar kodlama yaparken çözüm üretmeye eğimlidir. Bu sistem sayesinde çocuğun pratiği de gelişmiş olur." ifadelerini kullandı.

"KOÜ, Öğrencilerin Gelişimine Öncelik Veriyor"
Sokakta oynanan oyunların dijital ortamda çocuklara yardımcı olabileceğini belirten Yıldırım, kod yaparken daima aktif olan zihnin, oyun ve uygulama dışına çıkıp şirket için üretim yapan geniş bir yazılıma sürüklenebileceğini ifade etti.

Kocaeli Üniversitesi tarafından uzaktan eğitim faaliyetlerine başladıklarını dile getiren Prof. Dr. Mehmet Yıldırım, bu eğitimlerin lisans ve ön lisans öğrencilerini kapsadığını söyledi. Kodlama alanına ilişkin üniversitemizde gerçekleştirilen çalışmalara da değinen Prof. Dr. Yıldırım, "Üniversitemizin Teknoloji ve Mühendislik Fakültelerinde yer alan kodlama laboratuvarları, KOÜ öğrencilerinin gelişmesinde önemli rol oynuyor. Teorik eğitim alan öğrenci, ilk adımını bu laboratuvarlar atarak kendini geliştirme yoluna uygulama ile devam etmiş oluyor. KOÜ'nün uzaktan eğitimine katılan lisans ve ön lisans öğrencileri, kodlama eğitmenliği için de ders alabiliyor. Bu kurslar sonucunda eğitmen adaylığına dair öğrencilere sertifika veriliyor. İlimize gelecek olursak ortaöğretim ve üniversite mezunları için gerçekleştirilen kurslara da katılımın gösterilmesini bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Haber: Şengül Hökelek (Radyo K.İ.)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors