Haberler

3 Kasım Dünya Tek Sağlık Günü

Kocaeli Üniversitesi Kocaeli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda bugün (07.11.2018) “ 3 Kasım Dünya Tek Sağlık Günü” kapsamında bir etkinlik düzenlendi. Kocaeli Üniversitesi Kocaeli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Rüştü Taştan’ın konuşmacı olarak yer aldığı konferansa, çok sayıda öğrenci ve öğretim elemanları katıldı.

Tek Sağlık Tanımı-Kapsamı, Tek Sağlık Eğitimi-Önemi ve Sağlık Meslekleri hakkında güncel bilgiler verilen konferansta açıklamalarda bulunan Dr. Öğr. Üyesi Rüştü Taştan, Tek Sağlık Gününün tanımını yaparak gelişmelerden ve koruyucu hekimlikteki öneminden söz etti. Taştan, “İnsanlar, hayvanlar ve çevrenin ortak kesişim noktası Tek Sağlıktır. Çevremiz için uygun sağlık elde etmek amacıyla yerel, ulusal ve küresel ölçekte çalışan “çoklu disiplinlerarası” ortak çabadır.” dedi.

Taştan Tek Sağlık yaklaşımını, günümüzde küresel zararlı etkilerinin daha çok hissedildiği ,“Yeniçıkan enfeksiyon hastalıkları ile %75’i zoonotik özellik taşıyan “Yeniçıkan Zoonotik Enfeksiyon” etkeni olan pek çok patojenlerle mücadele giderek kabul gören, yaygınlaşan, kurumsallaşan küresel korunma stratejisi” olarak tanımladı.

Etkinlik, soru-cevap ile sona erdi.

Haber: Aslı Adıgüzel (Radyo K.İ.)


Demo Settings
Header Colors
Navigation Colors
Footer Colors